Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, 2 kwietnia 2014 r. został powiadomiony o wprowadzeniu przez rosyjskie służby weterynaryjne od dnia 7 kwietnia 2014 r. zakazu wwozu z Polski i Litwy gotowych produktów mięsnych zawierających w swoim składzie wieprzowinę, za wyłączeniem gotowych pasz dla kotów i psów, które przeszły obróbkę termiczną (temperatura nie niższa niż 70 stopni Celsjusza, czas obróbki nie krótszy niż 20 minut), z Republiki Litewskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej „z uwagi na brak postępów w negocjacjach pomiędzy Komisją Europejską a Rossielhoznadzorem dotyczących regionalizacji terytorium UE w związku z afrykańskim pomorem świń. Zakaz będzie obowiązywał do czasu uzgodnienia zasad regionalizacji, a także do czasu przeprowadzenia kontroli zakładów przetwórstwa przez specjalistów Unii Celnej."

Natomiast 4 kwietnia 2014 r. służby rosyjskie poinformowały Główny Inspektorat Weterynarii o wprowadzeniu od 7 kwietnia 2014 r. zakazu tranzytu przez terytorium Polski żywych świń transportowanych do odbiorców w Federacji Rosyjskiej.

W chwili obecnej eksport mięsa wieprzowego oraz produktów z mięsa wieprzowego nie może być prowadzony do Azerbejdżanu, Białorusi, Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Singapuru, Tajwanu, Ukrainy.
Eksport mięsa wieprzowego i/lub produktów wieprzowych spoza strefy objętej restrykcjami możliwy jest do Hongkongu, Wietnamu, USA, Kanady, Macedonii (tylko produkty), Mołdawii (tylko produkty), Serbii, Albanii (poza województwem podlaskim), Uzbekistanu, RPA, Australii, Aruby, Kosowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!