W czasie spotkania na rosyjskim Dalekim Wschodzie oświadczył, że liczy również, iż ani Rosja, ani jej partnerzy nie będą "ponosić ciężarów wzajemnych ukłuć".

Od 1 sierpnia UE wprowadziła sankcje sektorowe wobec Rosji w formie embarga na broń, ograniczeń w przepływie kapitału, zakazu eksportu niektórych technologii wykorzystywanych w eksploatacji ropy oraz zakazu sprzedaży sprzętu podwójnego zastosowania. Wcześniej sankcje wizowe i finansowe, nakładane w odpowiedzi na destabilizację przez Rosje wschodu Ukrainy, dotyczyły konkretnych osób lub przedsiębiorstw.

Z kolei Rosja wprowadziła na rok zakaz importu produktów rolno-spożywczych z krajów, które nałożyły sankcje albo przyłączyły się do nich.

Po sobotnim szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował, że w ciągu tygodnia Unia przygotuje propozycje nowych sankcji przeciw Rosji w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie.

Według Van Rompuya szczyt zlecił Komisji Europejskiej i służbom dyplomatycznym "pilne rozpoczęcie prac przygotowawczych" nad nowymi sankcjami gospodarczymi. W ciągu tygodnia rezultaty tych prac mają zostać przedstawione rządom państw unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!