"Uważam, że byłaby celowa wizyta w Rosji polskiego ministra rolnictwa w celu rozwiązania problemu dopuszczenia towarów rolniczych z konkretnych polskich przedsiębiorstw, co do których byłyby osiągnięte odpowiednie porozumienia" - powiedział rosyjski prezydent.

"Poinformowałem premiera (Prodiego), że u nas rozwija się proces z polskimi kolegami według pozytywnego klucza" - dodał Putin. Przypomniał, że rosyjskich specjalistów dopuszczono do kontroli w niektórych przedsiębiorstwach rolniczych w Polsce.

"Działania idą w pozytywnym kierunku i są określone postępy" - powiedział Putin. Podkreślił jednocześnie, że również premier Polski opowiada się za szybszym rozwiązaniem tych kwestii.

Rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko poinformował w środę, że "w związku z zamiarami zakończenia inspekcji do 1 stycznia 2008 r. podjęto decyzję o wysłaniu 28 listopada do Polski nowej grupy inspektorów".

W czwartek dziennik "Wriemia Nowostiej" napisał, polski minister rolnictwa Marek Sawicki na spotkaniu z rosyjskimi dziennikarzami zapowiedział, iż wkrótce spotka się z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem.

W listopadzie 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.

W odpowiedzi Polska w listopadzie 2006 r. zablokowała rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy.

Rosja uzależnia zniesienie embarga na import produkcji zwierzęcej z Polski od skontrolowania polskich zakładów zainteresowanych eksportem na rynek rosyjski.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!