PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Reakcje na koniec embarga

Polska komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner z zadowoleniem przyjęła zapowiedź zniesienia rosyjskiego embarga na polskie towary. To początek poprawy stosunków na linii Polska-Rosja i UE-Rosja."To bardzo dobra wiadomość, jeśli oczywiście się potwierdzi" - dodała Huebner. Jej zdaniem, to bardzo dobra wiadomość dla Polski w kontekście możliwości rozwoju eksportu, jak też w wymiarze politycznym.

"To początek poprawy stosunków, które są dla Rosji i Polski bardzo ważne. To bardzo dobry sygnał także z punktu widzenia UE. Jestem przekonana, że najwyższy czas, by relacje, które decydują o współpracy gospodarczej, działały w pełni sprawnie, bo Europa potrzebuje dobrej współpracy z Rosją i dla Rosji Europa też jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym" - powiedziała.

Huebner z ostrożnością podeszła natomiast do perspektywy rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja, blokowanego jak dotąd przez Warszawę m.in. z powodu embarga.

"To kwestia dużo szersza. Czy to (zniesienie embarga - PAP) zaważy o uruchomieniu negocjacji, także po stronie Rosji? Za wcześnie dziś, by o tym przesądzać. Ale nawet na najdłuższej drodze, ten krok trzeba zrobić. Krok, który ma znaczenie europejskie i polskie i może być pomocny w uruchomieniu procesu, który doprowadzi do nowego układu UE-Rosja" - powiedziała polska komisarz.

Ministrowie Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w środę w Moskwie w sprawie zniesienia obowiązującego od dwóch lat rosyjskiego embarga na polskie mięso. Poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu w Kaliningradzie dojdzie do spotkania ekspertów weterynaryjnych obu państw, na którym zostanie podpisane stosowne memorandum, po czym od razu nastąpi uchylenie embarga.

Szef rosyjskiego resortu rolnictwa zastrzegł jednak, że na niektóre artykuły ograniczenia zostaną utrzymane, co - jak wyjaśnił - wynika m.in. z wykrycia ognisk ptasiej grypy w Polsce.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!