Rosja to ogromny rynek zbytu. Ponad 140 milionów konsumentów robi wrażenie. Szczególnie na polskich firmach, które chcą zaistnieć na tamtejszym rynku. Żeby móc sprzedawać towary konieczne są jednak zezwolenia. Kiedyś takie certyfikaty nadawali sami Rosjanie. Teraz robi to polska inspekcja weterynaryjna.

- Dwa lata temu uzyskaliśmy prawo do zatwierdzania samodzielnego zakładów rybnych. rok temu prawo do zatwierdzania zakładów mleczarskich, będziemy się starali uzyskać prawo do samodzielnego zatwierdzania zakładów mięsa czerwonego - powiedział Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Takie uproszczenie w handlu już przyniosło efekty. Uprawnionych do eksportu mamy prawie 150 firm. To oznacza, że w ciągu roku nadano kilkadziesiąt nowych certyfikatów. Jeden rekord goni drugi. Tegoroczne wyniki w eksporcie będą jeszcze lepsze niż te z 2010, kiedy to sprzedaliśmy towary za około 560 milionów euro. Najnowsze dane o handlu pokazują, że mamy do czynienia z 12 proc. wzrostem! - podaje TVP Info.

Podobał się artykuł? Podziel się!