Wzrost cen artykułów spożywczych w kwietniu wyniósł 2,2 proc., a ogólny wzrost cen konsumpcyjnych - 1,4 proc. Od początku 2008 r. inflacja wzrosła 6,3 proc. Pojawiła się jednocześnie wyraźna tendencję szybszego wzrostu cen na niektóre wyroby produkowane ze zbóż. I tak mąka w okresie miesiąca zdrożała o 7,7 proc. (od początku roku - o 17,5 proc.), chleb żytni i żytnio-pszenny - o 6,8 proc. (od początku 2008 r. o 15,3 proc.), chleb z mąki pszennej, makaron z mąki wyższego gatunku, kasza manna i kasza jaglana - o 5,5-6,6 proc. (od stycznia - o 14,3-22,0 proc.).
Ponad 10 proc. wyrosły ceny mąki, chleba i innego pieczywo w niektórych obwodach w czasie jednego miesiąca.

Według danych statystycznych, w ostatnim miesiącu, prawie dwukrotnie wzrosły ceny oleju słonecznikowego (8,6 proc. w porównaniu do 4,6 proc. w marcu). W kwietniu nadal było wysokie tempo wzrostu cen owoców i warzyw, przyznaje resort statystyki. Kapusta biała stała się droższa o 24,2 proc., marchew - o 13,3 proc., buraki - o 12,2 proc. Jednocześnie ceny czosnku i winogron obniżyły się o 1,4 i 5,8 proc.
Ceny pozostałej żywności wzrosły o 2,6-3,3 proc., w tym zwiększyły się ceny margaryny, ciast, majonezu, koncentratu pomidorowego i ketchupu.

Wzrost cen żywność w Federacji Rosyjskiej jest jednym z głównych czynników wysokiego tempa wzrostu inflacji w ub. r. Jedną z przyczyn takiej sytuacji była ogólnoświatowa tendencja "inflacji spożywczej" spowodowanej nieurodzajem w wielu krajach.

Źródło: IDK.ru

Podobał się artykuł? Podziel się!