Zdaniem lokalnych analityków sezon 2011/2012 to prawdopodobny spadek importu warzyw i ziemniaków w Rosji, wobec rekordowych ilości z poprzedniego roku. Największe ilości wśród importowanych do Rosji warzyw stanowią pomidory i cebula – te produkty to około 45 proc. corocznie importowanych warzyw, informują analityce FAMMU/FAPA.

Z uwagi na trudną ubiegłoroczną sytuację na rosyjskim rynku ziemniaków – właśnie te warzywa stanowiły najważniejszą grupę w imporcie warzyw do Rosji. Natomiast w przypadku importu owoców – zakupy rosyjskie stanowiły w ostatnim okresie około 8 proc. udziału w światowym imporcie w ujęciu wartościowym i około 10% w ujęciu ilościowym. Jak szacują analitycy Fruit – Inform Project’s, średnioroczna wartość importowanych do Rosji owoców świeżych, suszonych i mrożonych to łącznie około 6 mld dolarów.

W sumie około 55 proc. importowanych do Rosji owoców świeżych stanowią owoce cytrusowe, jabłka i banany, i pomimo tak znacznego udziału w imporcie w ostatnich latach raczej nie obserwuje się znacznego wzrostu konsumpcji tych owoców. Stabilny wzrost zakupów odnotowują natomiast co roku inne owoce na przykład cieszące się coraz większą popularnością winogrona, owoce pestkowe czy też wiśnie i czereśnie. W sumie te
rupy produktowe stanowią około 22 proc. importu owoców świeżych do Rosji. Z roku na rok rośnie także znaczenie nowych dostawców owoców na rynek rosyjski – tu przede wszystkim państw półkuli południowej z dominującymi tu Chile czy RPA.

Podobał się artykuł? Podziel się!