Według danych rosyjskiego urzędu statystycznego (Rosstat), w okresie od stycznia do września br. Rosja sprowadziła z USA o 30 proc. więcej mięsa wieprzowego niż przed rokiem. Wartość dostaw była o 22 proc. wyższa i sięgnęła 183 mln USD.

Rosja silnie inwestuje w ostatnich latach w krajowy sektor trzody chlewnej, dążąc do samowystarczalności w zakresie produkcji wieprzowiny w niedalekiej przyszłości.

Te plany skutecznie krzyżuje epidemia afrykańskiego pomoru świń, która tylko w tym roku spowodowała przymusowy ubój ponad 500 tys. szt. w wielu regionach kraju.

Straty będą występowały nadal, ponieważ według prognoz Rosja chce stać się krajem wolnym od tej choroby dopiero w 2017 r. Przy obecnej sytuacji trudno powiedzieć czy ten plan zostanie zrealizowany.

Rosyjski import wieprzowiny wzrósł znacznie po przystąpieniu tego kraju do Światowej Organizacji handlu (WTO) w sierpniu br. Wyższy przywóz jest rezultatem obniżenia stawek celnych w imporcie żywca i mięsa wieprzowego, który był jednym z punktów negocjacji członkostwa.

Wielkość kontyngentu taryfowego na świeżą, chłodzoną i mrożoną wieprzowinę wynosi obecnie 400 tys. ton, a dla mięsa drobnego 30 tys. ton. Cło przywozowe na mięso w ramach kontyngentu jest zerowe, a poza kontyngentem wynosi 65 proc - informuje FAMMU/FAPA. Podobał się artykuł? Podziel się!