Zakaz importu mięsa z Białorusi oficjalnie był decyzją podyktowaną kwestią bezpieczeństwa zdrowia zwierząt i żywności, której zagraża pojawienie się afrykańskiego pomoru świń na terenie tego kraju. Jednak jak informuje AgraEurope ograniczenie to zostało wprowadzone jako odwet władz rosyjskich za działania władz białoruskich w sektorze nawozów mineralnych.

Z zapowiedzi rosyjskich służb weterynaryjnych wynika, że ewentualne zniesienie zakazu będzie możliwe dopiero po tym jak choroba zostanie w pełni opanowana i na terenie tego kraju nie będą występowały kolejne ogniska. Zazwyczaj do takiej oceny jest potrzebny okres jednego roku bez występowania jakich kolwiek ognisk choroby na terenie danego kraju.

Według analityków Banku BGŻ - powyższe działania prawdopodobnie przyczynią się do ograniczenia dostaw trzody i mięsa wieprzowego do Rosji. Co więcej od lutego br. import tych produktów został wstrzymany również ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemiec. Obecna sytuacja i polityka prowadzona przez władze rosyjskie mogą pośrednio pobudzić krajową produkcję w Rosji i w ten sposób zmniejszyć jej uzależnienie od importu. Warto podkreślić, że Rosja jest ważnym światowym importerem mięsa. Zatem w krótkim okresie takie działania mogą spowodować ograniczenia w podaży mięsa i przyczynić się do wzrostu krajowych cen. Z drugiej strony stwarza to szansę dla potencjalnych
eksporterów trzody i mięsa wieprzowego, chcących zintensyfikować wymianę handlową z tym krajem. Podobał się artykuł? Podziel się!