PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rosja wznowiła import warzyw z Holandii i Belgii

Rosja wznowiła we wtorek import warzyw z Holandii i Belgii, częściowo znosząc embargo nałożone na UE z powodu zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy EHEC - poinformował szef rosyjskich służb sanitarnych Giennadij Oniszczenko, cytowany przez rosyjskie agencje.- Zdecydowaliśmy się zezwolić na import z Holandii i Belgii - oświadczył główny lekarz sanitarny Rosji. Oniszczenko kieruje federalną Służbą ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor), odpowiednikiem służb sanitarno-epidemiologicznych w państwach UE.

Jak poinformował w poniedziałek polski minister rolnictwa Marek Sawicki, "Polska jest w grupie trzech państw, obok Holandii i Belgii, które mogą wznowić eksport do Rosji". Minister powiedział, że tego dnia do Rosji zostaną wysłane pierwsze partie polskich pomidorów z unijnym certyfikatem gwarantującym ich bezpieczeństwo. Szef resortu zaznaczył, że warunkiem eksportu jest monitorowanie warzyw na obecność bakterii Ecoli. Bakteria ta wywołała groźną falę zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. W jej wyniku zmarło ponad 40 osób.

W związku z tym Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca. Polityczne porozumienie o zniesieniu embarga strony osiągnęły podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie (10 czerwca), jednak z powodu braku systemu certyfikatów Rosja zwlekała z wdrożeniem w życie tej decyzji.

Formalnie to Oniszczenko odpowiada za wprowadzony zakaz importu i sprzedaży na terytorium Rosji świeżych warzyw ze wszystkich krajów UE

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!