Poinformował o inspekcji rosyjskiej wiceminister rolnictwa Marek Chrapek. Jak zaznaczył, konkretny termin przybycia rosyjskich służb weterynaryjnych zależy od uzyskania wiz. Wiceminister wyjaśnił, że chodzi o ponowną kontrolę ponad 60 zakładów: przetwórstwa mleka i mięsa oraz przemysłu paszowego. Zakłady te były audytowane już w 2004 r.

Uzgodnienia te zapadły podczas środowych rozmów w Moskwie między unijnymi i rosyjskimi ekspertami. W rozmowach wzięło też udział dwóch przedstawicieli Inspektoratu Weterynarii. Przewodniczył im przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Chrapek poinformował, że kontrolę przeprowadzą dwie grupy inspektorów rosyjskich, którzy przez dwa tygodnie będą sprawdzać spełnianie przez polskie przedsiębiorstwa wymagań rosyjskich. W kontrolach będą uczestniczyć eksperci Komisji Europejskiej, jako obserwatorzy. Według wiceministra nie wiadomo, czy Rosjanie zdecydują się na audyt wszystkich zakładów czy też tylko wybranej grupy.

Resort rolnictwa podkreślił, że spotkanie miało charakter techniczny i odbyło się w przyjaznej i konstruktywnej atmosferze.

W przysłanym PAP w czwartek oświadczeniu minister spraw zagranicznych Anna Fotyga poinformowała, że stanowisko Polski dotyczące embarga Federacji Rosyjskiej na polskie produkty żywnościowe nie uległo zmianie.

"Domagamy się bezwarunkowego, całkowitego (tj. dotyczącego wszystkich kategorii produktów) oraz bezterminowego zniesienia embarga. Dopiero zwolnienie embarga umożliwi ewentualne kontrole rosyjskich służb weterynaryjnych w zakładach, które produkują towary objęte embargiem. Oświadczenie Minister SZ RP Anny Fotygi dotyczące embarga Federacji Rosyjskiej na polskie produkty żywnościowe nie uległo zmianie" - napisała minister w oświadczeniu.

Podkreśliła jednocześnie, że "nadal też aktualny jest udzielony przez Polskę Unii Europejskiej mandat dotyczący działań w sprawie embarga".

Jak zaznaczył Chrapek, obecne kontrole dotyczą jedynie zakładów, które mają prawo do eksportu na rynek Federacji Rosyjskiej, zaś nadal nie ma zgody na kontrole zakładów mięsnych, które mają zakaz wysyłania produktów na ten rynek. Przypomniał, że certyfikaty pozwalające na eksport do Rosji posiadało przed wprowadzeniem embarga 19 zakładów mięsnych.

W listopadzie 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!