PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rosyjski Bank Centralny proponuje wprowadzenie na rok płynnych ceł eksportowych na zboża

Autor: portalspożywczy.pl/farmer.pl

Dodano: 08-06-2011 09:47

Tagi:

Po ogłoszeniu przez V. Putina decyzji o niekontynuowaniu zakazu eksportu zbóż z Rosji w kolejnym sezonie 2011/12, S. Ignatiev, Prezes Banku Centralnego zaproponował wprowadzenie ograniczeń w wymianie handlowej Federacji Rosyjskiej. Miałyby one polegać na ustanowieniu na okres jednego roku „płynnych" ceł eksportowych na zboża, które ograniczyłyby wpływ otwarcia granic na kształtowanie się cen ziarna na rynku rosyjskim - podaje Bank BGŻ.Według propozycji S. Ignatieva, wysokość ceł byłaby rewidowana co miesiąc i uzależniona od ogólnego poziomu cen na rynku światowym. W opinii szefa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, zniesienie zakazu eksportu zbóż jest jedynym czynnikiem, który obecnie może stanowić poważne ryzyko dla realizacji celów inflacyjnych. Wynika to z faktu, iż na skutek dotychczasowego zamknięcia granic dla wywozu zbóż z Rosji, znacznie zwiększyła się różnica pomiędzy cenami płaconymi za ten surowiec w kraju i na rynku światowym. Po 1 lipca bieżącego roku, gdy zakaz nie będzie już obowiązywał, istnieje duże ryzyko nagłego wzrostu cen zbóż na rynku wewnętrznym Rosji, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenach żywności.

Propozycja przekazana przez S. Ignatieva do Ministerstwa Gospodarki zakłada, iż zmienne cła eksportowe na zboża uruchamiane byłyby wówczas,
gdy średnia cena pszenicy konsumpcyjnej 3 kl. (min. 12 proc. białka) na rynku rosyjskim wzrosłaby powyżej poziomu 6,5 tys. RUR/t. Rosyjskie Zrzeszenie Producentów Zbóż zaproponowało, aby próg ten wynosił 7,0 tys. RUR/.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!