W ramach spotkania szefów służb weterynaryjnych Polski i Rosji planuje się podpisanie memorandum o zniesieniu ograniczeń na import polskiego mięsa do Federacji Rosyjskiej.

Memorandum ma określić zasady funkcjonowania systemu, by zapewniał pełny przepływ informacji między punktami granicznymi oraz służbami weterynaryjnymi. Podczas spotkania planowano również omówienie sprawy rosyjskich zastrzeżeń dotyczących importu z Polski do Rosji mączki rybnej.

W ubiegłym tygodniu szefowie resortów rolnictwa obu krajów - Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew - porozumieli się w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga. Strona rosyjska uzależniła wznowienie handlu mięsem od podpisania memorandum.

Po moskiewskich rozmowach polskie Ministerstwo Rolnictwa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowały, że "rosyjskie służby weterynaryjne nie mają zastrzeżeń ani do jakości polskiej produkcji, ani do nadzoru weterynaryjnego po skontrolowaniu ostatnio w Polsce ok. 60 zakładów mięsnych".

Rosja wprowadziła embargo na przywóz mięsa z Polski w listopadzie 2005 r. Początkowo rozmowy w sprawie wznowienia eksportu prowadzone były między polskimi i rosyjskimi służbami weterynaryjnymi, nie przyniosły jednak rezultatu.

Rosjanie - jak twierdziły służby weterynaryjne - postawili wówczas Polsce warunki niemożliwe do spełnienia. Chodziło o ustanowienie przez nasz kraj przejść granicznych, przez które eksportowane byłoby mięso. Drugim warunkiem był obowiązek kontrolowania przez Polskę wszystkich towarów mięsnych pochodzących z krajów Unii.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!