- Produkcja rolnicza to nadal biznes dochodowy, nawet w takim ekstremalnym roku jak ten, gdzie mieliśmy do czynienia z suszą. Nawozy zajmują ważną pozycję w strukturze kosztów, jednakże istnieją pewne założenia, które mają je obniżyć, jak również zmniejszyć wpływ różnych czynników regulujących - mówił portalowi farmer.pl Siergiej Mazin, prezes KSG Agro.

Na Ukrainie ceny środków produkcji w ostatnim roku, podobnie jak i w Polsce, poszły w górę, ale nie tak drastycznie. - Jeśli chodzi o próbę podniesienia cen środków ochrony roślin, która została podjęta przez wiele firm. Mogę powiedzieć, że od kilku już lat wykorzystujemy szereg preparatów, które są preparatami legalnymi, ale generykami. Mają równie dobrą skuteczność, są bezpieczne z ekologicznego punktu widzenia i przeszły przez wszystkie etapy testowania. Natomiast są o wiele tańsze - mówi Mazin.

- Jeśli chodzi o nawozy to doszliśmy do bardzo ścisłej synergii hodowli świń i uprawy roślin. Nawóz, który otrzymujemy od świń jest wykorzystywany do nawożenia pól. Teraz kiedy będziemy mieć kolejną farmę świń, będziemy rozdzielać ten nawóz na frakcję płynną i stałą. To wszystko pozwoli nam na obniżenie kosztów związanych z nawozami - dodaje Mazin.

Podobał się artykuł? Podziel się!