Wiceminister rolnictwa Ukrainy Serhij Melnyk zapowiedział, że rząd rozważa wprowadzenie decyzji w tej sprawie. Zostanie ona podjęta już w przyszłym tygodniu. Limitowanie wywozu ma nastąpić poprzez wprowadzenie kwot eksportu zboża, w okresie od początku września do końca grudnia tego roku. Przewidywana łączna kwota eksportowa ma wynieść 2,5 mln ton ziarna. Nie obejmuje ona 1 mln ton zboża, które już znajduje się w portach.

Ograniczenie ma dotyczyć pszenicy paszowej, jęczmienia i żyta. Kukurydza nie będzie na razie objęta limitem eksportowym. Do sprawy kwotowania eksportu ziarna tego gatunku, rząd Ukrainy planuje wrócić po zebraniu plonów kukurydzy. Nie przewiduje on natomiast żadnych ograniczeń w eksporcie rzepaku.

Wprowadzenie ograniczeń eksportowych przez Ukrainę nie powinno zachwiać europejskim rynkiem zbóż, podobnie zresztą jak rosyjskie embargo zbożowe obowiązujące od 15 sierpnia.

Wewnętrzna produkcja zbóż w UE wynosi 280-300 mln ton rocznie. Import z Rosji to niespełna milion ton. Równie niewielki pochodzi z Ukrainy. Zatem decyzje państw ze wschodu Europy nie zaważą, na europejskim rynku zbóż – ocenia Komisja Europejska. Opinię swoją opiera ona także na fakcie dysponowania przez UE znacznymi zapasami ziarna.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!