PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ukraina chce mocno ograniczyć import wieprzowiny

Autor: farmer.pl/FAMMU/FAPA

Dodano: 26-02-2013 15:43

Tagi:

Ukraińskie ministerstwo rolnictwa planuje w 2013 r. zredukować przywóz mięsa wieprzowego na Ukrainę o 40 proc., a spożycie importowanego mięsa zmniejszyć z 17 proc. do 7proc. – informuje FAMMU/FAPA.Krajowy sektor trzody chlewnej będzie w stanie sprostać temu wyzwaniu dzięki wdrożeniu Federalnego Programu Rozwoju Gospodarki na lata 2013-2014, który przewiduje wsparcie dla producentów wieprzowiny.

Program obejmuje budowę i renowację 153 chlewni oraz pomoc dla rolników indywidualnych w celu zwiększenia produkcji oraz sprzedaży żywca.

W 2012 r. Ukraina sprowadziła zza granicy 203,7 tys. ton wieprzowiny – o 74 proc. więcej niż rok wcześniej. Eksperci i analitycy rynkowi są zdania, że Ukraina nie będzie mogła zmniejszyć importu wieprzowiny bez wdrożenia przez rząd mechanizmów ochrony rynku.

W ubiegłym tygodniu ukraińskie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej zwróciło się do premiera z apelem o zwiększenie ceł importowych na mięso wieprzowe.

Przetwórcy zwracają jednak uwagę, że dzięki importowi taniego surowca ceny produktów wieprzowych na rynku ukraińskim są przystępne. Brazylijska wieprzowina kosztuje na Ukrainie 20-23 UAH/kg (2,4-2,8 USD/kg), a krajowa – ponad 50 UAH/kg (6,1 USD/kg).

Gdy import zostanie zmniejszony, miejscowi producenci zmonopolizują rynek i ceny mogą wzrosnąć. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!