PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ukraina chce sprawiedliwych zasad w handlu z Rosją

Autor: PAP

Dodano: 22-08-2013 09:04

Tagi:

Premier Ukrainy Mykoła Azarow zaapelował do państw Unii Celnej - Rosji, Białorusi i Kazachstanu - do stosowania "sprawiedliwych zasad" w handlu z jego krajem i oświadczył, że nie ma podstaw do mówienia o wojnie handlowej między Moskwą a Kijowem.- Nie ma i nie może być mowy o wojnach handlowych między Ukrainą i Rosją. Tworzenie przeszkód i odgradzanie się barierami jest drogą donikąd we współpracy dwustronnej między jakimikolwiek krajami - powiedział Azarow podczas posiedzenia rządu w Kijowie.


Premier Ukrainy podkreślił, że powrót do normalnego trybu odprawiania towarów na granicy "jest wspólnym życzeniem" zarówno jego kraju, jak i Rosji. - Apelujemy do naszych partnerów o sprawiedliwe stosowanie zasad handlowych na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu, oraz obowiązującej umowy o wolnym handlu między krajami Wspólnoty Niepodległych Państw - powiedział.

W ubiegłym tygodniu rosyjskie służby celne zaostrzyły kontrole nadchodzących z Ukrainy towarów, zaliczając wszystkich eksporterów z tego kraju do grupy ryzyka. Doprowadziło to do poważnych utrudnień w handlu dwustronnym.

Sytuację określono w Kijowie mianem wojny handlowej, a eksperci uznali, że zastosowane przez Rosję sankcje mają służyć zniechęceniu Ukrainy do zaplanowanego na listopad podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Przyznał to następnie doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew, który oświadczył, że podpisanie umowy o stowarzyszeniu z UE będzie dla Ukrainy "samobójczym krokiem". Głazjew powiedział także w jednym z wywiadów, że zbliżenia Ukrainy z UE pragną wyłącznie ukraińscy "politycy i eksperci, którzy od 20 lat karmieni są europejskimi i amerykańskimi grantami".

W Kijowie opublikowano tymczasem w środę wyniki najnowszych sondaży, zgodnie z którymi większość Ukraińców chce zbliżenia ich państwa z UE, a nie z Unią Celną. Wejście Ukrainy do UE popiera 41,6 proc. obywateli, zaś włączenie kraju do Unii Celnej - 31 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!