PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ukraina: Interwencja na rynku mleka

W związku z gwałtownym spadkiem hurtowych cen mleka notowanych na Ukrainie od połowy lutego br. władze Ukrainy rozpatrują możliwe działania na rzecz stabilizacji sytuacji na ukraińskim rynku mleka – informuje WPHI Ambasady RP w Kijowie.Hurtowa cena mleka spadła do 1,7-2 UAH za 1 litr (ok. 0,66-0,77 PLN - przyp. red.). Najwyższe ceny zakupu mleka notowane są na Krymie: 2,7-2,9 UAH za 1 litr (1,04-1,12 PLN - przyp. red.). Przyczyną spadku ceny mleka było wprowadzeniem ograniczeń w eksporcie ukraińskich serów do Federacji Rosyjskiej.

W celu stabilizacji cen na rynku mlecznym, Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy planuje zakupić za pośrednictwem Funduszu Rolnego mleko w proszku oraz masło do państwowego funduszu interwencyjnego. Jednocześnie, Premier Ukrainy M. Azarow zalecił w/w resortowi rozważyć możliwość wprowadzenia minimalnych hurtowych cen mleka.

Działania na rzecz wsparcia krajowych producentów mleka podejmują również władze lokalne. Władze Obwodu Połtawskiego (w regionie tym cena skupu mleka spadła o 25-30 proc.) oraz władze Obwodu Czernihowskiego podpisały memoranda z producentami mleka zobowiązujące producentów produktów mlecznych do utrzymywania minimalnych cen zakupu mleka na stałym poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!