Analitycy tygodnika "Agrooglad: warzywa i owoce" stwierdzają: zwiększenie w 2007 r. produkcji jabłek na Ukrainie z równoczesnym wzrostem ich cen w krajach Europy Środkowej i Wschodniej doprowadziło do wzrostu eksportu jabłek z Ukrainy.
W październiku eksport ukraińskich jabłek osiągnął rekordowy poziom i stanowi 11,2 tys. ton, na łączną kwotę 3,4 mln USD. Ogółem, na początku roku wyeksportowano ponad 22 tys. ton jabłek, gdy w analogicznym okresie ub. r. tylko 6,2 tys. ton. Rekordowy eksport jabłek w latach minionych odnotowano w 2005 r. – ok. 19 tys. ton.

W poprzednich latach Ukraina eksportowała jabłka głównie do Rosji i na Białoruś, w tym sezonie największymi importerami ukraińskich jabłek były Węgry, Polska i Austria, mniejsze dostawy poszły do Rosji, Czech, na Białoruś i Słowację.
Do państw WNP Ukraina eksportuje głównie jabłka deserowe, a na Węgry, do Polski i Austrii jabłka przemysłowe, za które ukraińscy dostawcy otrzymali prawie o 50 proc. wyższą cenę niż od przedsiębiorców ukraińskich.

Źródło: Podobał się artykuł? Podziel się!