Władze Ukrainy po raz kolejny skorygowały prognozę dotyczącą tegorocznego urodzaju zbóż. Tym razem ogłosiły, że zostanie zebrano do 57,1 mln ton - podała rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti.

O kolejnej korekcie prognozy tegorocznego urodzaju poinformował w czwartek ukraiński minister polityki rolnej Nikołaj Prisjażniuk. W ubiegłym tygodniu pierwszy wicepremier Ukrainy Sergiej Arbuzow mówił, że w tym roku w kraju planuje się zebrać rekordowy uradzaj - 60 mln ton zboża. Ostatni rekord, który osiągnęła ukraińska branża rolnicza został odnotowany w 2011 roku - 56,7 mln ton zboża. Jeszcze wcześniej prognoza na tegoroczne zbiory wynosiła około 53-54 mln ton (w 2012 roku było to 46 mln ton zboża).

Nikołaj Prisjażniuk podkreślił, że teraz można mówić o bardziej wiarygodnych szacunkach, które wynoszą 57,1 mln ton. Orientacyjne zapotrzebowanie krajowe na zboże stanowi 28,4 mln ton. Dodał też, że zbiory kukurydzy mogą wynieść 25,9 mln ton, zaś innych późnych odmian zbóż - 1,1 mln ton. Jak relacjonuje ukraiński minister polityki rolnej według stanu na 31 lipca br. rolnicy zebrali 28 mln ton zbóż, z których 20,1 mln ton to pszenica, 6,5 mln ton jęczmień i 550 tys. ton żyta. Planuje się, że przy sprzyjających warunkach pogodowych żniwa wczesnych kultur zbożowych zostaną zakończone do 10 sierpnia br.

Według ukraińskiego wicepremiera Sergieja Arbuzowa w sezonie 2012-2013 Ukraina eksportowała 23 mln ton zbóż. Jednym z kierunków zagranicznej sprzedaży są Chiny. Państwowa Spożywczo-Zbożowa Korporacja Ukrainy podała, że Ukraina znalazła się wśród największych światowych dostawców na rynku spożywczym. Pierwsza tegoroczna dostawa zbóż do Chin wyniosła 75 tys. ton. Kolejne 25 tys. ton planuje się skierować do krajów śródziemnomorskich. Prezes korporacji Igor Jakubowicz powiedział, że Chiny będą mogły kupować zboże już z nowych zbiorów. "Rozpoczniemy eksport nowego zboża, jak tylko pojawi się na rynku. Pszenica ma się pojawić na przełomie miesięcy lipiec-sierpień, nieco później kukurydza" - określił Jakubowicz. Rok temu Państwowa Spożywczo-Zbożowa Korporacja Ukrainy dostarczyła na chiński rynek 250 tys. ton zbóż.

Ukraiński serwis Delo podaje, że w sezonie 2013-2014 Chiny mogą dwukrotnie zwiększyć import zboża - do 8,5 mln ton. Będzie to największy wynik od sezonu 1995-1996. Wśród eksporterów do tego kraju jest też Australia. Chiński import australijskiego zboża może wzrosnąć o 67 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Wzrost zapotrzebowania ze strony Chin może pochłonąć dużą część oferty amerykańskiej giełdy towarowej w Chicago. Graydon Chong, analityk rynku zbóż z Radobank International cytowany przez portal Delo zwraca uwagę na to, że w tym roku Chiny wykażą duży popyt na zboże wysokiej jakości.