PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ukraina zniesie cła importowe na jabłka

Autor: opr. ek/bb

Dodano: 21-02-2008 21:53

Tagi:

Po wejściu Ukrainy do WTO sezonowe cła importowe na jabłka, obowiązujące od 1 grudnia do 31 marca wyniosą 0 proc.Oprócz tego, wejście Ukrainy do WTO spowoduje gwałtowny wzrost importu warzyw i owoców – prognozuje Tygodnik "Agrooglad: warzywa i owoce".

Oficjalne komunikaty prasowe z powodu wejścia Ukrainy do WTO podają dane zmniejszonych ceł importowych na produkcję rolniczą przeciętnie do 10,66 proc. Największe pozostanie cło na cukier, importowany ponad kwotę, - 50 proc. i na olej słonecznikowy – 30 proc. Wszystkie pozostałe cła na produkty rolne będą nie wyższe 25 proc.

Obecnie Ukraina wprowadza system importowych ceł „ad walorem”, które będą pobierane w procentach, zależnie od wartości towaru. Ponieważ przed wstąpieniem Ukrainy do WTO, większość ceł na warzywa i owoce pobierana była jako specyficzne cła (jako ekwiwalent pieniężny w odniesieniu do jednostki towaru), to obecnie można odnotować znaczące obniżenie ceł prawie na wszystkie rodzaje importowanych warzyw i owoców. Np. importowe cło na jabłka od 1 kwietnia do 30 listopada wynosiło wcześniej 0,5 euro/kg, a to, przy cenie hurtowej 0,68 euro/kg dodawało do wartości produkcji jeszcze ok. 0,52 euro/kg. To znaczy, że cło importowe wynosiło ok. 76 proc. Podobne cła były ustalone na wszystkie warzywa i owoce, uprawiane w Ukrainie.

Zmiana nastąpi w okresie 30 dni po ratyfikacji porozumień z WTO. Ostatnim terminem ratyfikacyjnym jest data 4 lipca 2008 r. Ale, ostatecznie, ten termin może być przedłużony. Biorąc pod uwagę sytuację w parlamencie ukraińskim, nowe cła możliwie nie zaczną działać wcześniej, aniżeli pod koniec marca - początek kwietnia.

"Już w drugiej połowie 2008 r. Ukraina może znacząco zwiększyć import jabłek, gruszek, brzoskwiń, winogron, jak również innych rodzajów owoców i warzyw" - uważa Andriej Jarmak, szef "Agrooglad: warzywa i owoce". W konsekwencji - zmniejszy się przemyt owoców, ale również obniżą się dochody producentów. Negatywnym zjawiskiem dla producentów warzyw i owoców stanie się także zniesienie ulgi od podatku VAT. Taka zmiana, zdaniem Jermaka, uderzy przede wszystkim w średnich i dużych farmerów, podczas gdy mali będą mogli, jak dawniej, sprzedawać swoją produkcję na hurtowych i detalicznych rynkach za gotówkę.

Analitycy tygodnika "Agrooglad: warzywa i owoce" po przeanalizowaniu możliwych skutków dla przemysłu rolnego po wejściu Ukrainy do WTO, już teraz uważają, że w nowym sezonie możliwy jest gwałtowny wzrost importu owoców, a także niektórych rodzajów warzyw do Ukrainy.

Źródło: Agromage.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!