O prognozowanym wzroście eksportu produktów rolnych poinformował ukraiński minister polityki rolnej Nikołaj Prisjażniuk. Według niego, tegoroczna wartość tego eksportu wyniesie 17 mld dolarów. Jest to wzrost o prawie 20 proc. w porównaniu do 2011 roku.

Jak powiedział szef ukraińskiego resortu, do wzrostu przyczyniło się m.in. otwarcie rynku europejskiego na produkcję ukraińską. Obecnie rynek Europy zajmuje drugie miejsce na ukraińskiej liście eksportowej. Nikołaj Prisjażniuk zaznaczył też, że w ciągu najbliższych lat Ukraina stanie się wytwórcą produktów rolnych wszystkich grup. Sprzyjają temu warunki klimatyczne panujące w tym kraju. Zdaniem ministra, wyjątek będą stanowić jedynie egzotyczne warzywa i owoce.

Ukraina odkrywa też inne, poza Europą, rynki zbytu. Jednym z nich są Chiny. Na początku grudnia br. media ukraińskie informowały, że w latach 2012-2013 firma UkrlandFarming, największy ukraiński eksporter rolniczy, może dostarczyć do Chin od 500 tys. do 700 tys. ton kukurydzy. Jest to perspektywiczny kierunek. Ukraina należy do czołówki europejskich producentów kukurydzy. W tym roku krajowe zbiory wyniosły około 20 mln ton, z czego 12 mln ton wyeksportowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!