Prezes Stowarzyszenia Farmerów Jarosław Kardasz zauważa: - Ukraińscy rolnicy są niekonkurencyjny i obawiają się, po przystąpieniu do WTO natychmiast będą zostaną wyrugowani z rynku przez zachodnich producentów. Jeżeli warunki WTO nie pozwalają dotować rolników bezpośrednio, Ukraina powinna wykorzystać wszystkie możliwe mechanizmy pośrednich dotacji. - Według niego, jednym z obowiązkowych warunków rozwoju branży rolniczej w Ukrainie jest zachowanie zerowej stawki VAT na produkcję rolniczą.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko obiecał, że rolnicy nie ucierpią z powodu przystąpienia Ukrainy do WTO. Poseł Rady Najwyższej Ukrainy Dmitrij Swiatasz całkowicie zgadza się z wypowiedzią prezydenta Wiktora Juszczenki i uzasadnia to w następujący sposób: - Poparcie dla wsi ze strony państwa pozostanie. Na całym świecie rolnictwo tradycyjnie jest wspierane przez państwo. W UE na każdy litr mleka lub kwintal pszenicy jest udzielana dotacja. Otóż my nie mamy żadnych rozbieżności z WTO z powodu poparcia branży rolniczej.

Do WTO wchodzą bardzo różne państwa: oprócz krajów Unii Europejskiej, członkami WTO są USA i Japonia, jak również w skład WTO weszły Chiny. W WTO są nawet takie państwa jak Królestwo Tonga i Honduras. Jeżeli chodzi o byłe republiki Związku Radzieckiego, to jako pierwszą z nich przystąpiła do WTO Kirgizja (w 1998 r). W założeniu, przystąpienie do WTO powinno było spowodować gospodarczy rozwój tego kraju: wzrost inwestycji do gospodarki, swobodny tranzyt po terenie krajów należących do WTO. Ale w rzeczywistości stało się inaczej: Kirgizja otworzyła granice dla towarów z importu i teraz wwozi się ich znacznie więcej. Natomiast kraj nie miał konkurencyjnych towarów na eksport. Kirgizja po przystąpieniu do WTO faktycznie utraciła swoją branże rolniczą. Stało się tak, ponieważ jednym z wymagań WTO było zniesienie dotacji, udzielonych dla eksportu kirgiskiej produkcji rolniczej, a kolejnym wymaganiem było zniesienie kwot na import produktów rolnych.

W rezultacie Kirgizja ma teraz jeden z najniższych wskaźników gospodarczych wśród krajów WNP. Natomiast inwestycje, na które liczyli Kirgizi, do kraju nie wpłynęły.

W ukraińskiej prasie często spotykane są negatywne oceny następstw dla rolnictwa wstępu Ukrainy do WTO. Gospodarka ukraińska opiera się głównie na przemyśle metalurgicznym (ok. 23 proc. produkcji przemysłowej), maszynowym (ok. 12 proc.) i wydobywczym (ok. 11 proc.). Wpływy z eksportu surowców i nisko przetworzonych wyrobów metalowych dostarczają około 70 proc. wpływów do budżetu. I pewnie to był powód, że rolnictwo nie było priorytetem Ukrainy przy negocjacjach warunków członkowstwa w WTO.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso obiecał, że w najkrótszym terminie po przystąpieniu Ukrainy do WTO rozpoczną się rozmowy z Ukrainą w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu z UE.

Źródło:

Podobał się artykuł? Podziel się!