Według opublikowanych danych tegoroczne zbiory na Ukrainie mają wynieść 1,049 mln ton i być o 17% wyższe w porównaniu do 2010 roku, kiedy zbiory te ukształtowały się na poziomie 897 tys. ton. W kontekście oceny zbiorów na Ukrainie należy zwrócić uwagę na to, że produkcja jabłek w tym kraju w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie.

Jeśli porównać prognozowaną wielkość zbiorów w 2011 roku do tej sprzed 10 lat (dane FAOSTAT), można zauważyć, że w tym okresie zwiększyła się ona aż 2,2-krotnie.

Rosja jest bowiem głównym kierunkiem eksportu jabłek ukraińskich, podobnie jak też polskich. Co prawda na razie eksport ten nie jest imponujący, gdyż baza przechowalnicza na Ukrainie nie jest wystarczająco rozwinięta. Znaczna część jabłek sprzedawana jest tuż po zbiorach, w przeciwieństwie do jabłek polskich, które na rynku rosyjskim zaczynają dominować w miesiącach zimowych. Jednak, jeśli w kolejnych latach nastąpi wyraźna poprawa w tym zakresie, jabłka ukraińskie mogą˛ trafiać w większym stopniu na rynek rosyjski i stanowić realną konkurencję dla polskich owoców, zwłaszcza pod względem cen. Wzrost produkcji jabłek może również przełożyć się na zwiększenie produkcji zagęszczonego soku jabłkowego w tym kraju. To także może oznaczać zwiększoną konkurencję dla polskich producentów koncentratu. Ukraina jest stosunkowo ważnym eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego na rynek Unii Europejskiej. Według danych GTIS w 2010 roku eksport koncentratu jabłkowego z Ukrainy do UE-25 wyniósł 26,5 tys. ton. Więcej wyeksportowały tylko Chiny oraz Turcja.

Podobał się artykuł? Podziel się!