Hryhorij Nemyria - ukraiński wicepremier ds. integracji europejskiej na konferencji ds. współpracy Ukrainy i UE oświadczył, że główną zasadą Rządu Ukrainy podczas rozmów z Rosją i innymi sąsiadami, dotyczących utworzenia innych niż z UE stref wolnego handlu, będzie rezygnacja z takich stref, które mogłyby przeszkodzić utworzeniu strefy wolnego handlu z UE.

Według niego, wolny handel ze wschodnimi sąsiadami przewiduje tylko liberalizację handlu towarami, podczas gdy wolny handel z UE sprzyja doprowadzeniu norm i standardów Ukrainy do zgodności z normami i standardami UE. "Ukraina szuka najlepszych modeli dla rozwoju swojej gospodarki. Dzisiaj tylko UE proponuje taki model" zaznaczył Hryhorij Nemyria.

Wicepremier poinformował, że trzecia runda rozmów w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu z UE odbędzie się w lipcu b.r.

W lutym b.r. Emma Udwin oficjalny przedstawiciel Komisji Europejskiej oświadczyła, że kierownictwo Komisji Europejskiej zaproponuje Ukrainie dokonanie wyboru między strefą wolnego handlu w ramach Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem i wolnym handlem z UE. "Członkowstwo Ukrainy we Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej praktycznie uniemożliwiłoby utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską" powiedziała Emma Udwin.

To, że Ukraina dokonała wyboru na korzyść strefy wolnego handlu z UE umożliwia polskim rolnikom i branży rolno-przetwórczej zwiększenia obrotów handlowych z Ukrainą.

Następny, po wejściu do WTO, krok w kierunku liberalizacji handlu oraz zniesienie ceł na produkty rolne, może zrobić z Ukrainy znaczącego i perspektywicznego partnera dla polskiego rolnictwa.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!