Z tych danych wynika, że odbije się to też na niższym eksporcie ziarna z tego kraju i przełoży się również na nasz rodzimy rynek. Rosja została zmuszona do uruchomienia prawie wszystkich posiadanych rezerw zbóż.

Jak podaje FAMMU/FAPA na początku sezonu stan zapasów interwencyjnych szacowano na około 5 mln t, a pod koniec poziom ten ma się obniżyć do zaledwie 0,3 mln t ziarna. Natomiast od jesieni 2012 r. trwa cotygodniowa odsprzedaż zbóż z zapasów. W cotygodniowych przetargach na rynek trafia po 130 tys. t zbóż.

- Dzięki wzmożonej odsprzedaży udało się doprowadzić do pewnego spadku cen na rynku wewnętrznym. Niemniej jednak ceny w dalszym ciągu utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie. Pomimo nie najlepszych wyników ubiegłorocznej produkcji zbożowej, szacowanej na zaledwie 71 mln t, w pierwszym półroczu sezonu handlowego 2012/13 Rosja intensywnie eksportowała zboża. Dotychczasowy eksport oceniany jest na 13,7 mln t. Jest to co prawda sporo mniej poniżej wywozu w tym samym okresie sezon wcześniej - 20 mln t - jednak taki poziom sprzedaży należy uznać za całkiem przyzwoity wynik - podaje FAMMU/FAPA.

Podobał się artykuł? Podziel się!