PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W Rosji mniej pszenicy, więcej kukurydzy

W Rosji mniej pszenicy, więcej kukurydzy W Rosji mniej pszenicy, więcej kukurydzy, fot. MT

Autor: MT

Dodano: 01-03-2016 08:24

Tagi:

- Jak podaje przewodniczący rosyjskiego związku zbożowego, w tym roku rolnicy skłaniają się coraz częściej do uprawy kukurydzy zamiast pszenicy ze względu na cła eksportowe obowiązujące w eksporcie tego ostatniego gatunku – informuje FAMMU/FAPA na podstawie Reuters.Warto zaznaczyć, że nasz wschodni sąsiad zalicza się do grona największych eksporterów zbóż na świecie. W ubiegłym roku jednak wprowadził cła w eksporcie pszenicy w celu zapobieżenia nadmiernemu jej eksportowi wspieranemu przez słabnący rubel. Czy ten zabieg wpłyną na obniżenie opłacalności produkcji? Najpewniej tak.

- Według danych zaprezentowanych przez resort rolnictwa Rosji, areał uprawy pszenicy ozimej zmniejszył się o 1,25 mln ha do 14,18 mln ha w ujęciu rok do roku, głównie z powodu suchej aury w okresie jesiennym. Ministerstwo prognozuje, że zasiewy pszenicy jarej zostaną wykonane na obszarze 13,18 mln ha, tj. o 367,5 tys. ha mniejszym niż przed rokiem. Natomiast powierzchnia upraw kukurydzy ma się zwiększyć o 197,3 tys. ha do 2,99 mln ha – podają analitycy FAMMU/FAPA.

Jak ocenia przewodniczący rosyjskiego związku zbożowego, rząd będzie miał kilka powodów aby pozostawić cła eksportowe. - Przemawia za tym przede wszystkim ewentualne ryzyko dla rosyjskiej gospodarki. Poza tym podobno krajowi producenci żywca lobbują za utrzymywaniem ceł w eksporcie pszenicy – dodają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!