Wzrost produkcji dotyczy wszystkich upraw oleistych w tym soi o około 13 proc. do 9 mln ton, soi o 5 proc. do 1,9 mln ton oraz rzepaku o około 35 proc. do 1,4 mln ton. Poprawa sytuacji podażowej pozwoli na wzrost przerobu w sezonie 2013/14 oraz poprawi lokalną podaż oraz możliwości eksportowe dla olejów oraz śrut.


- Eksport oleistych powinien również wzrosnąć w br., aczkolwiek może być hamowany przez wzrost potencjału przerobowego oraz wbrew spadkowi podatków eksportowych, co ma miejsce w wyniku porozumień z WTO. Eksport słonecznika prawdopodobnie będzie stabilny ze względu na wzrost konkurencji surowca z rejonu Morza Czarnego w tym Rumunii i Bułgarii, jak również na skutek ograniczonego popytu w UE oraz Turcji - podaje FAMMU/FAPA.

Jak wynika z danych analityków w sezonie 2013/14 eksport rzepaku może wzrosnąć, jakkolwiek pozostanie niewielki wobec krajowego przerobu. Dotychczas zebrano 0,43 mln ton rzepaku. Tymczasem eksport soi z Rosji powinien w sezonie 2013/14 wzrosnąć zwłaszcza dzięki popytowi generowanemu przez Chiny.

Podobał się artykuł? Podziel się!