PRZEGLĄD PRASY: Ich zdaniem, wprowadzanie limitów na eksport żywności przez niektóre rządy doprowadziło do wzrostu inflacji. Eksperci twierdzą, że kraje poradzieckie mogą wykorzystać 13 mln ha ziemi dla zwiększenia produkcj i rolnej. W tym roku na terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw planuje się zebranie 93,3 mln ton pszenicy, czyli 15 proc. jej światowej produkcji. Przy czym lwia część tej sumy przypada na Rosję, Ukrainę i Kazachstan - wynika z prognoz londyńskiej Międzynarodowej Rady Zbożowej.

EBOR i FAO szacują, że wkrajach b. ZSRR zbiory zbóż do 2016 r. wzrosną do 159 milionów ton. - Produkcj a w tym regionie może być znacznie większa, jeśli zostaną usunięte prawne i finansowe problemy spowalniające rozwój rolnictwa - twierdzi Jacques Diof, dyrektor generalny FAO.

Z danych EBOR wynika, że na obszarze poradzieckim i w Europie Środkowej w ostatnich latach zaprzestano działalności rolniczej na 23 mln ha ziemi. Europejska instytucja namawia więc rządy i prywatny biznes do wspólnego inwestowania w produkcję żywności. Sam EBOR do tej pory wyłożył 4,9 mld euro w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach b. ZSRR na projekty związane z rolnictwem.

Źródło: Parkiet

Podobał się artykuł? Podziel się!