Skurichin poinformował, że żniwa są już praktycznie zakończone, a w silosach zgromadzono nieco ponad 72 mln ton ziarna. Po wysuszeniu i oczyszczeniu powinno to dać około 70 mln ton - ocenił.
Rosyjskie ministerstwo rolnictwa oceniło pod koniec sierpnia, że tegoroczne żniwa powinny przynieść 70-75 mln ton zboża, w porównaniu do prawie 95 mln ton w 2011 r. Głównymi przyczynami niższych zbiorów jest seria wiosennych przymrozków oraz późniejsza susza.

Skurichin poinformował też, że farmerzy zasiali już zboża ozime na powierzchni 15,5 mln hektarów, na południu kraju przekraczając zaplanowane areały.

Według rosyjskiego urzędu statystycznego 1 października br. zapasy zboża w Rosji były o ponad 26 proc. niższe niż przed rokiem. Z danych rosyjskie służby celnej wynika natomiast, że w tym roku Rosja wyeksportowała ponad 10 mln ton ziarna, a głównymi odbiorcami byli Egipt, Turcja, Iran i Arabia Saudyjska.

Z powodu suszy znacząco mniej niż przed rokiem ziarna zebrano na Ukrainie. Zbiory szacowane są na 42 mln ton w porównaniu do 56,7 mln ton przed rokiem.

Amerykański Departament Rolnictwa ocenił, że tegoroczne zbiory pszenicy w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie spadły o 37 proc., co spowoduje znaczne obniżenie światowych zapasów zbóż, które będą najniższe od 4 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!