PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Żniwa rozczarowały

Trzy ostatnie miesiące ubiegłego roku nie były tak korzystne dla ukraińskiego koncernu rolnego Kernel jak rok wcześniej. Dział rolny przyniósł straty.Z powodu niższych cen zbóż i mniejszej produkcji słonecznika, w czwartym kwartale ubiegłego Kernel roku zarobił o 24 proc. mniej niż rok wcześniej. Spółka, która zarządza 400 tys. ha ziemi w okolicach Morza Czarnego, odnotowała straty na produkcji rolnej, a żniwa rozczarowały zarząd.

Przychody spółki wyniosły w ostatnich trzech miesiącach 725 mln dolarów (2,2 mld zł). Zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją wyniósł 58 mln dolarów (178 mln zł) i było o 28 proc. mniejszy niż rok wcześniej.

Bardzo dobre wyniki ukraiński koncern rolny osiągnął dział magazynowania zbóż. W ostatnich trzech miesiącach 2014 roku spółka wyeksportowała 1,3 mln ton zbóż czyli o 200 tys. ton więcej niż w tym samym okresie 2012 r. Ale zarząd zaznacza, że to niewielki wzrost i przypomina, że najbliższe miesiące należą do najlepszych, jeśli chodzi o wywóz zboża z kraju. Najwięcej w ostatnim okresie, bo niemal dwukrotnie, zwiększył się eksport do Rosji. 

Z kolei produkcja rolna przyniosła w ostatnich miesiącach 2013 r. straty wynoszące niemal 42 mln dolarów. Kernel sprzedał swoją cukrownię i najdalej położone tereny rolne. Jesienne zbiory okazały się znacznie poniżej oczekiwań. Z 387 tys. hektarów ziemi zebrano 1,1 mln ton zbóż i 300 tys. ton nasion oleistych. Spółka na 42 proc. terenów uprawia kukurydzę, 26 proc. zajmuje słonecznik, 16 proc. soja i 9 proc. pszenica. 

Ponad połowę przychodów spółka czerpie z produkcji hurtowej oleju słonecznikowego. W ostatnich trzech miesiącach 2013 r. przychody tego segmentu spadły o niemal jedną czwartą ale Kernel tłumaczy to tym, że w 2012 roku miał nadzwyczaj dobre wyniki i teraz sytuacja wróciła do normy.

Rocznie Kernel przerabia 2,6 mln ton nasion słonecznika, co daje mu jedną czwartą rynku na Ukrainie, podczas gdy największy rywal - Cargill ma 10 proc. udziałów w rynku.

Notowania spółki na warszawskiej giełdzie dzisiaj spadały.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • redaktor 2014-02-28 15:58:43
    Droga redakcjo kto redaguje tytuły a kto teksty bo muszą to być dwie różne osoby bo co innego mówi tytuł a co innego temat artykułu . Trochę powagi .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!