Liderzy PSL - szef partii, wicepremier Janusz Piechociński i minister rolnictwa Marek Sawicki - odwiedzili gospodarstwo rolne w Trojanowie. - Wieś jest zapomniana przez PiS. Przez wiele lat oni o wsi nie pamiętają, pamiętają tylko w trakcie kampanii wyborczej" - powiedział Sawicki.

Podkreślił, że wciągu minionych ośmiu lat produkcja rolnicza wzrosła w Polsce o 30 proc. - Staliśmy się znaczącym eksporterem polskiej żywności.() Dzisiaj rolnictwo jest sposobem na rozwiązywanie problemów w gospodarce, dzisiaj rolnictwo tworzy miejsca pracy i daje szanse na godne życie - mówił Sawicki.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że konferencja prasowa odbywa się w gospodarstwie rolnym w Trojanowie, które jest gospodarstwem mlecznym.  -A mleko w Polsce jest symbolem postępu i rozwoju, to w tej dziedzinie nasze rolnictwo uczyniło największy postęp i największe inwestycje. Dla tego sektora uruchamiamy pomoc związaną z trudnościami na rynku mleka, związanymi z niskimi cenami w UE i na świecie. W tej chwili uruchamiane (są) rozporządzenia krajowe, w których chcemy udzielić wsparcia dla tych gospodarstw, które mają produkcję od 15 do 250 tys. kg mleka - mówił Sawicki.

Dodał, że pomoc wyniesie 125 mln zł i będzie skierowana do 93 tys. gospodarstw rolnych. Przypomniał, że Komisja Europejska przyznała 500 mln euro dla producentów, rolników zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Polsce przypadło z tej puli ok. 29 mln euro. Kraje członkowskie otrzymały swobodę, jeśli chodzi o rozdział funduszy w pomocy rolnikom, którzy ucierpieli m.in. z powodu spadających cen mleka głównie na rynku europejskim.

Sawicki poinformował, że wnioski o pomoc będzie można składać do 15 grudnia br., a od 15 stycznia 2016 r. - po zweryfikowaniu przez agencję rynku rolnego - będzie udzielana pomoc finansowa.

Zapowiedział, że w piątek "podpisuje sześć rozporządzeń", które dotyczą m.in. restrukturyzacji małych gospodarstwa rolnych, rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia usług dla obszarów wiejskich na rzecz rolnictwa, a także szkolenia i egzaminów dla doradców rolniczych.

Zdaniem resortu rolnictwa, jednym z najbardziej oczekiwanych przez rolników jest rozporządzenie dot. restrukturyzacji gospodarstw. Dzięki niemu rolnicy będą mogli otrzymać bezzwrotną pomoc w wysokości 60 tys. zł bez wkładu własnego.

- Także dzisiaj w porozumienia z ministrem finansów podpisuję porozumienia dotyczące trybu zaliczkowania inwestycji w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. To, co często było kulą u nogi w poprzedniej perspektywie, bo rolnicy i przedsiębiorcy takiego zaliczkowania nie mogli otrzymywać. - obecnie będą mogli z nich korzystać - powiedział Sawicki.