Resort rolnictwa wspólnie z ministerstwem sportu i turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną przygotował akcją promocyjną turystyki wiejskiej pod hasłem: odpoczywaj na wsi. Pokazywane będą najciekawsze gospodarstwa agroturystyczne, czyli hity agroturystyki. W projekcie uczestniczą 33 gospodarstwa.

Projekt ma na celu m.in. stworzenie polskiej sieci uznanych i rozpoznawanych markowych produktów turystyki wiejskiej, zwiększenie prestiżu polskiej turystyki wiejskiej oraz wykreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje.

W 2014 roku w ramach realizacji projektu "Hity Turystyki Wiejskiej" opracowanych zostało 5 folderów tematycznych: Odpoczywaj na wsi: aktywnie; edukacyjnie; kulinarnie; naturalnie oraz tradycyjnie.

Jak zauważył wiceminister sportu i turystyki Tomasz Jędrzejczak, z danych Światowej Organizacji Turystyki wynika, że ludzie coraz częściej wybierają odpoczynek krótki, 2-5 dniowe wyjazdy, a to sprawia, że agroturystyka ma coraz większy potencjał rozwojowy.

Turystyka wiejska staje się coraz bardziej atrakcyjna, nie tylko zapewnia wypoczynek, ale dostarcza też dodatkowych atrakcji takich jak bezpośredni kontakt z przyrodą, pracami rolniczymi np. w formie koszenia trawy czy dojenia krów - zaznaczył wiceminister. Dodał, że turystyka wiejska łączy to co najlepsze: polską gościnność i dziewiczą przyrodę oraz dobre jedzenie.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke zaznaczył, że współpraca z resortem rolnictwa ma już formalne podstawy, bo na początku maja zostało zawarte porozumienie między POT a resortem rolnictwa, które pozwoli na skonsolidowanie działań promocyjnych w agroturystyce.

Promocja agroturystyki odbywa się m.in. poprzez portal www.polska.travel.pl, gdzie m.in. można znaleźć hity turystyki wiejskiej. Jest to duża baza danych, z której korzysta ponad 17 mln użytkowników - dodał. Poinformował, że stworzone zostały dwie grupy produktowe: konsorcjum zdrowie i uroda oraz polskie szlaki kulinarne.

Szef Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerwiec powiedział, że blisko 250 gospodarstw wiejskich poddało się systemowi kategoryzacji, najwięcej takich obiektów znajduje się w województwie Małopolskim. Wprowadzone zostały znaki: "wypoczynek na wsi", gdzie znajdują się wszystkie obiekty kategoryzowane oraz "wypoczynek u rolnika" - znak, który określa typowo wiejską ofertę (np. chodzi o pobyt w wiejskiej zagrodzie).