"Zniesiono zakaz wwozu do republiki z terytoriów Litwy, Łotwy i Polski, gdzie stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń, karm, dodatków paszowych oraz surowca na pasze pochodzenia roślinnego" - napisano w oświadczeniu.

Jeszcze niedawno Polska była największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś, ale pod koniec lutego Mińsk wprowadził zakaz importu z naszego kraju tego mięsa oraz karm dla zwierząt w związku w wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Jeszcze wcześniej - w styczniu - Białoruś z tego samego powodu wprowadziła zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Litwy, zaś pod koniec czerwca - z Łotwy.

W zeszłym roku dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono także na Białorusi: w obwodzie grodzieńskim na zachodzie kraju oraz w obwodzie witebskim na północy. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tych obwodach, a także do odstrzału dzików. Według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat w ciągu roku pogłowie świń w kraju spadło prawie o 20 proc.

Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Nie jest jednak groźna dla ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!