PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Biopaliwa nakręcają ceny pasz

Autor: farmer.pl/ Iwona Dyba

Dodano: 26-07-2012 11:11

Tagi:

Konkurencja rolnictwa i sektora produkcji biopaliw o surowiec przyczynia się do stałych wzrostów cen pasz i żywności w skali światowej.Według Międzynarodowej Federacji Przemysłu Paszowego (IFIF) obecna sytuacja rolników nie przedstawia się najlepiej, producenci zwierząt są pod coraz większą presją wysokich cen pasz. IFIF zaznacza, że tą sytuację pogarsza coraz większa produkcja biopaliw.

Federacja alarmuje o znacznym wzroście kosztów pasz i żywności w skali świata, do czego przyczynia się coraz większe wykorzystanie zbóż i roślin oleistych z przeznaczeniem na biopaliwa.

- Dramatyczna susza w USA  dodatkowo zwróciła naszą uwagę na szybko rosnące ceny pasz i żywności. Jest oczywiste, że produkcja biopaliw jest w bezpośredniej konkurencji z produkcją zwierzęcą i produkcją żywności – powiedziała Alexandra de Athayde, dyrektor wykonawczy IFIF.

- Obecna polityka USA ma na celu dotowanie produkcji zbóż i roślin oleistych, które maja być przeznaczone na produkcję biopaliw. Takie podejście do produkcji roślinnej zdecydowanie zagraża utrzymaniu stabilności łańcucha paszowego i żywnościowego na świecie – tłumaczyła dyrektor IFIF.

- Do 2050 r. musimy zwiększyć w skali świata produkcję  żywności o 60 proc. i musi być to żywność wyprodukowana w sposób zrównoważony. Jest to nasze globalne wyzwanie, dlatego jako IFIF wzywamy rządy nie tylko Stanów Zjednoczonych, aby jeszcze raz rozważyły dotowanie produkcji zbóż i roślin oleistych z przeznaczeniem na biopaliwa – mówiła de Athayde.

IFIF to organizacja zrzeszająca krajowych i regionalnych przedstawicieli stowarzyszeń i przedsiębiorstw paszowych oraz organizacji pokrewnych z całego świata. Członkowie IFIF stanowią ponad 80 proc. światowego przemysłu paszowego.

Organizacja reprezentuje globalny przemysł paszowy, jako istotnego uczestnika łańcucha pokarmowego, który zapewnia zrównoważoną i bezpieczną produkcję pasz i żywności. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!