Brazylijczycy mają nadzieję, że embargo zostanie zniesione do końca tego roku, ale jeśli do tego nie dojdzie, nie wykluczają zgłoszenia skargi do WTO (Światowa Organizacja Handlu).

Zdaniem Rosjan niektóre kraje UE eksportują mięso i produkty mleczarskie, nie gwarantując odpowiedniej jakości. Jak twierdzą rosyjscy inspektorzy, unijne służby weterynaryjne zezwalają na handel podmiotom, które nie są odpowiednio weryfikowane oraz nie kontrolują ich pod względem odpowiednich wymagań weterynaryjnych stosowanych w przypadku eksportu mięsa, produktów mlecznych oraz żywca wołowego.

Na przykład, Rosjanie podają, iż niemieckie służby weterynaryjne przedstawiły listę 600 eksporterów bydła, a tym czasem kontrola wykazała, że na tym wykazie znajdowały się firmy, które nie spełniały wymogów.

Zdaniem Rosjan blisko połowa unijnych dostawców mięsa i produktów mleczarskich nie spełnia rosyjskich wymogów weterynaryjnych. Podkreślają oni, że jeżeli strona unijna nie zweryfikuje listy dostawców i nie wprowadzi odpowiedniej kontroli, Rosjanie będą musieli uznać, że Unia nie daje gwarancji bezpieczeństwa żywnościowego

Źródło: FAMMU/FAPA

Podobał się artykuł? Podziel się!