Głównym czynnikiem stymulującym dalszą zwyżkę cen pszenicy w USA jest utrzymujące się bardzo duże zapotrzebowanie na amerykańskie ziarno ze strony kluczowych importerów, w szczególności krajów położonych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. W krajach takich jak Algieria,Egipt, Tunezja czy Jemen wysokie ceny żywności powodują niepokoje społeczne. Tak więc rządy tych krajów decydują się na import ziarna zbóż, chcąc tym samym uspokoić nieco sytuację na rynkach wewnętrznych. Po okresie niepewności, do zakupów zbóż powraca Egipt, który już ogłosił przetargi na dostawy kolejnych partii ziarna. Ponadto, w analizowanym tygodniu obawy o kondycję upraw pszenicy ozimej w USA (gwałtowny atak zimy) oraz Chinach (susza) także wpłynęły na zwyżkę cen ziarna pszenicy.

W piątek 11/02, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wzrosła o 1,6 proc. w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 318,57 USD/t. Z kolei na giełdzie w Kansas City cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wzrosła o 3,2 proc. do 357,52 USD/t. Kolejny comiesięczny raport podażowo-popytowy USDA opublikowany 9/02 był neutralny dla rynku pszenicy. USDA dokonało natomiast zwiększenia prognoz światowego zużycia kukurydzy w bieżącym sezonie do 837 mln ton (815 mln ton w poprzednim sezonie) oraz zmniejszenia wielkości globalnych zapasów tego zboża na koniec sezonu do poziomu 122,5 mln ton (o 4,5 mln ton mniej niż oceniano przed miesiącem i o 22,5 mln ton poniżej poziomu zapasów w sezonie poprzednim), co spowodowało wyraźne wzrosty cen kukurydzy na giełdzie w Chicago.

W minionym tygodniu ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF w kontraktach z najbliższym terminem realizacji nieznacznie osłabły. Piąty tydzień z rzędu wzrosły natomiast ceny pszenicy paszowej na giełdzie londyńskiej. W piątek 11/02 cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 273,00 EUR/t i była o 0,6 proc. niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Z kolei na giełdzie LIFFE w Londynie na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 207,75 funtów/t i była o 1,3 proc. wyższa od ceny sprzed tygodnia.

Na przestrzeni analizowanego tygodnia notowania cen soi na giełdzie w Chicago nieznacznie osłabły. Na rynku obserwuje się bowiem wzrost zainteresowania importerów zakupami tańszej brazylijskiej soi z tegorocznych zbiorów, co niniejszym osłabia popyt na amerykańską soję.

W miniony piątek 11/02 cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 520,29 USD/t i była o 1,2 proc. niższa od
ceny przed tygodniem. W minionym tygodniu ceny rzepaku na giełdzie MATIF w kontrakcie najbliższym osłabły.

Informacje, iż w przeciągu kolejnych 2 miesięcy na unijny rynek trafi 700-800 tys. ton australijskiej canoli spowodowały pewne schłodzenie rynku i realizację zysków przez inwestorów giełdowych. W piątek 11/02 cena rzepaku (kontrakt maj 2011) na giełdzie MATIF wyniosła 476,25 EUR/t i była o 1,3 proc. niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Podobał się artykuł? Podziel się!