PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ceny produktów rolnych będą rosnąć

Cukier, kukurydza, pszenica i bawełna będą należały do najlepszych inwestycji surowcowych w ciągu najbliższych trzech latPRZEGLĄD PRASY: Zdecydują o tym przede wszystkim rosnący popyt ze strony producentów biopaliw, a także coraz większe dochody w Chinach i w Indiach. Taką prognozę opublikował szwajcarski bank inwestycyjny UBS.

Ceny zbóż, roślin oleistych i cukru przez najbliższych dziesięć lat utrzymają się na obecnym poziomie ze względu na szybko rosnący popyt ze strony producentów biopaliw – przewidują opublikowane prognozy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ceny artykułów rolnych mogą się podwoić w ciągu najbliższych dwóch lat w wyniku wzrostu liczby ludności w Azji i dynamicznego rozwoju produkcji paliw alternatywnych – zapowiadała brytyjska firma Global Commodities, specjalizująca się w tym sektorze.

Produkcja etanolu z kukurydzy ma podwoić się w Stanach Zjednoczonych w latach 2006 – 2016. Produkcja oleju napędowego z roślin oleistych w Europie i etanolu z trzciny cukrowej w Brazylii ma w tym roku też znacząco wzrosnąć. Produkcja cukru w Brazylii ma w tym roku osiągnąć rekordowy poziom 528 mln. ton, z czego prawie połowa ma być przeznaczona na etanol.

Kontrakty terminowe na bawełnę zdrożały w Nowym Jorku od końca kwietnia o 30 proc., bo inwestorzy liczą na wzrost chińskiego importu tego surowca z 2,5 mln. do 3,8 mln. ton. Dodatkowo utrzymujące się od trzech lat wysokie ceny ropy naftowej znacząco podniosły koszty produkcji włókien syntetycznych.

Źródło: Parkiet

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!