PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Copa i Cogeca wzywają KE do bardziej radykalnego sprzeciwu wobec importu mięsa z Brazylii

Copa i Cogeca wzywają KE do bardziej radykalnego sprzeciwu wobec importu mięsa z Brazylii Copa i Cogeca wysłały do KE pismo wzywające do bardziej radykalnego sprzeciwu wobec importu brazylijskiego mięsa do UE po ostatnim skandalu związanym z mięsem na eksport; Fot. Shutterstock

Copa i Cogeca wysłały do KE pismo wzywające do bardziej radykalnego sprzeciwu wobec importu brazylijskiego mięsa do UE po ostatnim skandalu związanym z
mięsem na eksport.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, powiedział, że nie możemy akceptować sytuacji, w której od 10 lat fałszuje się certyfikaty eksportowe i nie spełnia się wymogów weterynaryjnych. Nie po raz pierwszy brazylijskie władze oskarżane są o oszustwo. Niestety, nie zastosowano dostatecznie dużo środków naprawczych. Trzeba podjąć konkretne działania, którepozwolą na uniknięcie podobnej sytuacji w przyszłości.

Copa i Cogeca popiera decyzję Komisji Europejskiej w sprawie wycofania certyfikatu weterynaryjnego na import mięsa od czterech brazylijskich producentów zamieszanych w skandal. Ta decyzja nie jest jednak dostatecznym zabezpieczeniem na przyszłość.  

Musimy przyznać, że misje przeprowadzone przez biuro ds. żywności i weterynarii (FVO) oraz kontrole na granicach UE nie były w stanie wykryć zagrożenia w brazylijskim systemie bezpieczeństwa żywności, w którym problemy obecne są od ponad dziesięciu lat.

W związku z tym, Copa i Cogeca wzywają Komisję do ściślejszego monitorowania kroków podejmowanych przez brazylijskie władze w celu zapewnienia, że pozostali producenci nie mają podobnych problemów i do stworzenia wskazówek na przyszłość. Komisja musi zapewnić, że produkty importowane do UE spełniają wysokie, unijne standardy. Europejscy rolnicy ich spółdzielnie nie mogą pozwolić sobie na obniżenie europejskich standardów bezpieczeństwa żywności ani na ryzyko utraty zaufania klientów przez skandal w kraju spoza UE. Co więcej, są

oni zaangażowani w utrzymanie unijnych standardów produkcji - w przypadku mięsa wołowego,  na przykład, osiągamy identyfikowalność bydła przez cały okres życia. To jest jedyny sposób na zapewnienie właściwego wdrażania standardów bezpieczeństwa żywności.

Copa i Cogeca nie zgadzają się na stosowanie podwójnych standardów bezpieczeństwa mięsa dla importu i dla rynku wewnętrznego. Copa i Cogeca uważają, że Komisja musi podjąć dużo ostrzejsze działanie handlowe, takie jak narzucenie tymczasowego zakazu na brazylijski eksport do UE - podobny zakaz wprowadzono już dla wielu innych krajów spoza Unii.

Trudności, jakie ma Brazylia we wdrażaniu europejskich standardów bezpieczeństwa rodzą obawy o toczące się rozmowy między UE a krajami Mercosur. W przypadku wołowiny, podtrzymujemy nasz apel o wdrożenie pełnego systemu identyfikowalności bydła przez cały okres życia. Uważamy, że ten system jest kluczowym warunkiem w dalszych etapach negocjacji z Mercosurem.

Europejscy rolnicy przez lata dokonali ogromnego wysiłku w poprawie identyfikowalności w całym łańcuchu, od pierwszego dnia życia aż po ubój. Wiązało się to z obciążeniem finansowym,  niezbędnym do spełnienia oczekiwań konsumentów i utrzymania ich zaufania. Wzywamy Komisję do uruchomienia kampanii promocyjnej mającej na celu podniesienie świadomości o wysokich standardach europejskiej produkcji wołowiny. To jedyne dostępne narzędzie, które może pozwolić na utrzymanie zaufania europejskich konsumentów do producentów wołowiny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!