PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dziesięć statystyk dotyczących GMO

Autor: farmer.pl

Dodano: 28-06-2013 10:37

Tagi:

Pół wieku to łączny okres nieuzasadnionych opóźnień w procesie autoryzacji produktów i upraw genetycznie modyfikowanych (GM). Wynikają one z nagminnego przekraczania terminów określonych w prawie Unii Europejskiej przez Komisję Europejską. Czy wiesz, że rządy na świecie wydały tysiące zezwoleń na dopuszczenie produktów GM, które zostały oparte na naukowej ocenie bezpieczeństwa? Czy wiesz, że rośliny GM są uprawiane na całym świecie na znacznie większą skalę niż w całe obszary orne Unii? Stowarzyszenie EuropaBio przygotowało dziesięć faktów statystycznych dotyczących GMO.



1.       51 lat wynosi suma opóźnień dla wszystkich produktów GM, które wynikają nagminnego przekraczania terminów określonych w prawie Unii Europejskiej przez Komisję Europejską. Opóźnienia te nie są kwestią bezpieczeństwa, ponieważ produkty GM przed dopuszczeniem na rynek Unii Europejskiej zostały poddane ocenie ryzyka, zaś w wielu krajach zostały już autoryzowane.

2.       9.6 miliardów Euro wynosi suma niepotrzebnych strat dla gospodarki Unii Europejskiej, wynika z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego incydentów związanych z odsyłaniem towarów do krajów pochodzenia. Jest to wynik powolnego tempa procesu autoryzacji GMO w Unii oraz polityką zero tolerancji.

3.       300 milionów Euro kosztowało Unię Europejską przeprowadzenie badań, które potwierdziły bezpieczeństwo GMO. W tą pracę zaangażowanych było ponad 400 niezależnych grup badawczych. Potwierdziły one, że „​​GMO jest nawet bezpieczniejsze niż żywność konwencjonalna w związku z precyzyjną technologią oraz ostrymi normami, które musi spełniać” oraz „GMO nie jest bardziej szkodliwe niż konwencjonalna uprawa roślin”.

4.       Tryliard posiłków GMO zostało zjedzonych na całym świecie.

5.       0 przypadków szkodliwego wpływu GMO na zdrowie człowieka zostało potwierdzonych.

6.       2500 zezwoleń na dopuszczenie produktów GMO zostało wydanych na przez władze w 59 krajach, na podstawie naukowej oceny ryzyka.

7.       170 milionów hektarów wynosi łączny obszar upraw GM na całym świecie zgodnie z raportem ISAAA w 2012 roku. Z tej technologii korzysta ponad 17 milionów rolników posiadających małe gospodarstwa w krajach rozwijających się. To półtora razy większy obszar niż cała areał orny Unii Europejskiej oraz o ponad półtora razy więcej rolników niż w całej Unii.

8.       443 milionów Euro rocznie wynosi minimalna kwota utraconych korzyści przez rolników w Unii Europejskiej poprzez brak dostępu do roślin GM. Maksymalnie ocenia się, że wartość ta wynosi 929 milionów Euro rocznie.

9.       10 milionów samochodów mniej, to wartość zmniejszenia globalnej emisji gazów cieplarnianych dzięki uprawie rośliny GM.

10.    108.7 milionów hektarów ziemi - o tyle zmniejszył się areał uprawny w latach 1996-2011, dzięki stosowaniu biotechnologii oraz upraw GM. Wyższa efektywność upraw genetycznie zmodyfikowanych oznacza mniejsze wykorzystanie areału ziemi, co służy ochrony terenów zielnych oraz bioróżnorodności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (23)

  • anna teresa 2013-07-11 23:05:07
    Propaganda Gebelsowska
    Autor Farmer ???
    nie
    Monsanto !!

    Art. sponsorowany
    Zobacz film Świat według Monsanto
    i wszystko jasne
  • Zenon 2013-06-30 22:36:09
    Propaganda jak za Gierka. Poprosze o wyniki tych "badań" o których tu piszecie.
    Prosze przebadać ILE PIENIĘDZY FIRMY PRODUKUJĄCE GMO WYDAŁY NA LOOBY
    ( czytaj łapówki) by takie artykuly ukazywały się w mediach. To już nie tylko jest nieetyczne to po prostu KŁAMSTWO ZA KTÓRE BĘDZIECIE SMAŻYĆ SIĘ W PIEKLE !
    NIE MA BADAŃ NA TEMAT NIESZKODLIWOŚCI GMO
    DO ZAKOŃCZENIA BADAŃ POTRZEBA JESZCZE JEDNEGO POKOLENIA- myszami laboratoryjnymi jesteśmy my.
    Odsyłam do ostatnich badań Instytutu Hematologii i chorób krwi i kości.- oni mają INNE WYNIKI BADAŃ !
  • rol-nick 2013-06-30 21:53:34
    co z tego że nie można siać? A no to z tego, że możesz ze sklepowej półki wybrać towar w którym jest soja (GMO) lub go nie wybrać.
    Proste?
    Tak proste, że aż nieprawdopodobne, nie?

    Popatrz, że sam na to nie wpadłeś!

    Sianie GMO ma tę wadę, że jak posiejesz, raz to będziesz musiał siać cały czas.

    Tak trudno pojąć te zależności?
  • gmo 2013-06-30 18:58:47
    inspektor gadżet

    Rozumiem, że inspektorzy dodatkowej kasy nie dostali. Ale czy to nie wasz obowiązek?

    A czy kosztów nie ma? 9000 kontroli. Zapewne piechotą na pola nie chodzicie. Auta spalają paliwo, wymierne ilości. Próbki należy przebadać w laboratorium akredytowanym. Kosz jednego testu ma również wymierną wartość. I można by tak bez końca... Myślę, że koszty tej akcji propagandowej będą wysokie.



  • w-40 2013-06-30 18:32:42
    co z tego że u nas nie można siać GMO ? ale można sprowadzać . Więc i tak to wpieprzamy. a nasza żywność i tak jedzie za granicę . wprowadzili zakaz uprawy to niech wprowadzą zakaz importu GMO. wtedy będziemy prawdziwą zieloną wyspą .
  • rol-nick 2013-06-30 16:13:05
    rozwój świata zawsze jest po garbach tych najniżej stojących. Bogaci zarabiają kosztem biednych, którym wciskają kity jak to biedni staną się bogatymi. Zawsze tak było jest i będzie.

    GMO ma tę wadę, że jak raz w to wejdziemy to już nigdy nie da się z tego wyjść!

    Pożyteczni idioci starają się przekonywać Nas mamiąc obietnicami i pieprząc o postępie ale na szczęście umiemy krytycznie myśleć i wiemy, że nie wszystko złoto co się świeci
  • inspektor gadżet 2013-06-30 14:41:52
    do tych myślących, że inspektorzy PIORiN mają taką frajdę i kokosy z szukania GMO:
    nikt nie dał na to ani grosza, wpisano to ustawą do naszych obowiązków, za całkowite friko mamy dodatkowe niezbyt miłe zadanie na łbie (nie jesteśmy zbyt mile widziani ani na polu, ani u rolnika i jak najbardziej tą niechęć rolników rozumiemy), napierd... jak debile po tej kukurydzy, szukamy przysłowiowego wiatru w polu, po to żeby Stasiu K. mógł za parę miechów pochwalić się wielkim sukcesem, że dzięki oto jego działaniom, w kraju nie ma upraw GMO...
  • ktoś 2013-06-30 10:52:35
    lawa i 666: świata nie rozwijają ci, którzy tłamszą innych i starają się zagłuszyć odmienne od swoich poglądy, ale ci, którzy tworzą coś nowego, a z przeciwnikami potrafią merytorycznie dyskutować. A wy tak jakoś mało odkrywczy jesteście... To zaniża poziom dyskusji. Rol-nick mówi konkretnie, nie tupcie na niego, bo zostaną na tym forum sami agitatorzy, a nie znawcy... Pozdrawiam zdrowo myślących, z GMO nie żyjących.
  • 666 2013-06-30 10:12:50
    lawa
    Czego wymagasz od kompletnego dyletanta, który nie potrafi rozróżnić skrótu SS od GMO?
  • lawa 2013-06-30 09:59:46
    Rol-nick przegiąłeś.Co za głupie porównanie.
    Postępu się nie zatrzyma.Dlatego świat się rozwija