PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

FAO: gospodarstwa rodzinne dostarczają ponad 80 proc. żywności na świecie

FAO: gospodarstwa rodzinne dostarczają ponad 80 proc. żywności na świecie

Autor: PAP

Dodano: 17-10-2014 09:54

Rodzinne gospodarstwa rolne dostarczają ponad 80 proc. żywności produkowanej na naszej planecie i to na nich opiera się walka z głodem - stwierdza ogłoszony w czwartek w Rzymie raport Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).Raport zatytułowany "Stan światowego rolnictwa i wyżywienia w 2014 roku" podaje, że 570 milionów rodzinnych gospodarstw rolnych, które istnieją na świecie, stanowi ponad 90 proc. wszystkich producentów rolnych, eksploatują 70-80 proc. gruntów uprawnych.

Jego autorzy podkreślają, że wobec wzrostu zapotrzebowania rolnictwo musi produkować coraz więcej żywności przy istnieniu ograniczonych zasobów gruntów uprawnych oraz niedoboru wody.

Główna teza raportu brzmi: zadanie to spocznie głównie na drobnych i średnich producentach rolnych. Według ekspertów "istnieje szeroki margines zwiększenia produkcji żywności poprzez podnoszenie wydajności rodzinnych gospodarstw rolnych".

Kluczem do rozwiązania tego zadania "jest - według FAO - słowo innowacyjność", a polityka rolna poszczególnych krajów i wspólnot powinna zapewnić rodzinnym gospodarstwom rolnym lepszy dostęp do nowości agrotechnicznych i do rynków.

Podczas czwartkowych obrad FAO w Rzymie odczytano list papieża do ich uczestników. Franciszek przypomina w nim o losie "braci, którym brakuje chleba powszedniego" i ubolewa z powodu "ogromnych ilości wyrzucanych co dzień artykułów żywnościowych i spekulacji cenowej uprawianej w imię boga zysku".

Papież skrytykował także ogólne zmniejszenie publicznej pomocy dla rozwoju i postawę nacechowaną obojętnością wobec takich niekorzystnych zjawisk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!