- Jak to się stało, że Kanada stała się nagle publicznym wrogiem numer jeden w handlowej wojnie Donalda Trumpa? - pyta konserwatywny dziennik kanadyjski "National Post".

Drewno konstrukcyjne importowane z Kanady do USA ma być obłożone specjalnym cłem w wysokości od 3 do 24 proc. Wartość rocznego importu drewna z Kanady wynosi 5 mld USD, zatem dodatkowe koszty mogą wynieść aż do 1 mld USD. Przemysł drzewny w Kanadzie daje pracę pośrednio i bezpośrednio ponad 360 tys. osób. Kanadyjscy producenci zajmują ok. 30 proc. amerykańskiego rynku.

Handel drewnem konstrukcyjnym to od lat 80. XX wieku kwestia sporna w kanadyjsko-amerykańskich relacjach handlowych. Domy w Ameryce Północnej budowane są w konstrukcji szkieletowej, drewno konstrukcyjne jest więc podstawą budownictwa mieszkaniowego.

Politycy i eksperci kanadyjscy ostrzegali we wtorek, że decyzja USA odbije się nie tylko na kanadyjskiej gospodarce, ale doprowadzi też do wzrostu cen domów w USA. Jak podawał amerykański dziennik "Wall Street Journal", koszty konstrukcji drewnianej to ok. 7 proc. kosztów budowy średniej wielkości domu.

USA twierdzą, że Kanada nieuczciwie dotuje przemysł drzewny, gdyż kanadyjskie lasy są własnością państwa, zaś amerykańscy producenci korzystają z lasów prywatnych. Jak jednak wyjaśniają eksperci, władze kanadyjskich prowincji udzielają pozwoleń na dzierżawę, a następnie wycinkę drzew na podstawie aukcji, w których wygrywają najlepsze ceny, trudno więc mówić o państwowych dotacjach.

Premier Trudeau rozmawiał we wtorek z prezydentem Trumpem. Po tej rozmowie Biały Dom w komunikacie poinformował, że "obaj liderzy przedyskutowali sprawę handlu produktami mlecznymi w stanach Wisconsin i Nowy Jork i innych miejscach. Przedyskutowali również import drewna do USA. Była to bardzo przyjazna rozmowa".

Natomiast komunikat biura prasowego szefa rządu Kanady był zupełnie inny. - W kwestii drewna konstrukcyjnego premier odrzucił bezzasadne zarzuty amerykańskiego ministerstwa handlu i decyzję o nałożeniu niesprawiedliwego cła. Premier podkreślił, że rząd Kanady będzie energicznie bronił interesów kanadyjskiego przemysłu drzewnego, tak jak dotychczas Kanada skutecznie broniła się we wszystkich sporach z USA na ten temat w przeszłości - napisano.