W pierwszym dniu pobytu minister Marek Sawicki odbył rozmowy z ministrem rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa Japonii Masatoshi Wakabayashim.

Szef polskiego resortu rolnictwa z zadowoleniem podkreślił wystąpienie dziesięciokrotnego (w stosunku do roku 2006) wzrostu eksportu wieprzowiny na rynek japoński. Minister Marek Sawicki poinformował również swojego rozmówcę o zainteresowaniu strony polskiej jak najszybszym zniesieniem istniejących barier w eksporcie drobiu na rynek Japonii. Masatoshi Wakabayashi zaznaczył, że puch ptasi sprowadzany z Polski cieszy się wyjątkową popularnością na rynku japońskim. Ma on już wyrobioną markę i ugruntowaną pozycję na tym rynku, a jakość tego produktu pozwala zaliczyć go do czołówki światowej.

Innym poruszanym tematem rozmów był eksport polskiej wołowiny. Minister Marek Sawicki zaznaczył, że strona polska, podobnie jak cała UE przykłada ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa i jakości żywności.

W trakcie rozmowy omówiono również możliwości współpracy pomiędzy polskimi i japońskimi instytutami naukowo-badawczymi. Obie strony wyraziły zainteresowane współpracą w dziedzinie rolnictwa, oświaty rolniczej i doradztwa rolniczego oraz wzmocnieniem wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi pomiędzy naszymi krajami.

Na zakończenie spotkania minister zaprosił Ministra Rolnictwa Rybołówstwa i Leśnictwa Cesarstwa Japonii Masatoshi Wakabayashiego do udziału w Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych i Gastronomii Polagra-Food 2008, które odbędą się w Poznaniu w dniach 14-18. 09. 2008 r.

Następnego dnia minister Marek Sawicki uczestniczył w ceremonii otwarcia 33 Międzynarodowej Wystawy Żywności i Napojów Foodex Japan 2008, na której znajdowało się także polskie stoisko.

W klubie Korespondentów Zagranicznych w Japonii odbyła się konferencja prasowa polskiego ministra, na której przedstawił on informację o działaniach, podejmowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa polskiej żywności, zmianach w funkcjonowaniu polskiego rolnictwa po akcesji do Unii Europejskiej oraz omówił kwestie WTO.
Odbyło się również spotkanie ministra z Dyrektorem Japońskiego Centrum Przemysłu Spożywczego w FCCJ Katsuharu Yoshikoshi, podczas którego omówiono szczegółowo możliwości importowo-eksportowe pomiędzy Polską i Japonią.