Konserwatyści od dawna zapowiadali zakończenie monopolu CWB.

Po wygranych w maju tego roku wyborach do parlamentu federalnego, w którym torysi mają obecnie większość, konserwatyści nie mieli problemów ze zmianą specjalnej ustawy (Canadian Wheat Board Act), określającej zasady handlu zbożem w rolniczych prowincjach Kanady.

CWB to izba reprezentująca farmerów uprawiających pszenicę i jęczmień, jest też ich własnością. Powołana w czasach Wielkiego Kryzysu, by pomóc farmerom sprzedawać plony, w czasach drugiej wojny światowej izba uzyskała monopol na handel zbożem, z zadaniem dbania o ceny i zwiększania produkcji.

Jest jednym z największych kanadyjskich eksporterów i największą agencją sprzedaży zboża na świecie.

Za pośrednictwem CWB kanadyjskie zboże sprzedawane jest do ponad 70 krajów na świecie, a zyski ze sprzedaży, po odjęciu kosztów handlowych, trafiają do farmerów. Działalność CWB nie dotyczy farmerów z Ontario i Quebecu.

Monopol CWB ma zwolenników i przeciwników. Członkowie Izby w większości popierali jej dalsze istnienie. Zwolennicy wskazywali na stabilizującą dla rynku rolę Izby. Agencja The Canadian Press przytaczała argumenty za istnieniem monopolu, takie jak ochrona kanadyjskich farmerów przed przejęciem zysków i kontroli nad rynkiem przez wielkie międzynarodowe firmy zbożowe. Przeciwnicy przypominali wydarzenia, takie jak opisywane m.in. przez dziennik "The National Post" aresztowania farmerów, którzy próbowali sprzedawać swoje plony do USA bez pośrednictwa CWB, pod zarzutem przemytu. Inni farmerzy z kolei nie mogli uruchamiać młynów do mielenia własnego zboża. Gdyby chcieli prowadzić taką działalność, i tak musieli zboże sprzedawać do magazynów CWB i, ewentualnie, odkupywać do dalszego przerobu.

Przegłosowane zmiany w prawie trafią do Senatu i w sierpniu 2012 r. wejdą w życie. CWB będzie mogła działać w okresie przejściowym, ale na rynku pojawi się konkurencja. Z końca monopolu chcą też korzystać giełdy - mieszcząca się w Winnipeg (Manitoba) giełda rolna ICE Futures Canada już zapowiedziała wprowadzenie kontraktów terminowych na zboża.

Podobał się artykuł? Podziel się!