Rosyjscy analitycy zauważają, że od momentu przystąpienia Rosji do WTO, w sierpniu ubiegłego roku, hurtowe ceny wieprzowiny spadły o 30 proc. Powodem gwałtownego spadku było zwiększenie importu zachodniej wieprzowiny.

Według premiera Rosji to wstyd, że sprzedawcy do tej pory nie zauważyli w swoich cennikach obniżek hurtowych cen wieprzowiny, po tym jak Rosja wstąpiła do WTO.

Z kolei Andrei Tsyganov, zastępca szefa Federalnej Służby Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę, że ceny na sklepowych półkach zależą nie tylko od cen hurtowych ale w dużej mierze od kosztów związanych z promocją i z reklamą.

Miedwiediew stwierdził, że jest gotów wspierać pewne zmiany legislacyjne w celu naprawienia obecnej sytuacji, a ustawa która reguluje handel detaliczny powinna być znowelizowana.

Z drugiej strony większa podaż zachodniej tańszej wieprzowiny wpłynęła niekorzystnie na sytuację ekonomiczną tamtejszych producentów świń. Dlatego premier zauważył, że rząd dyskutuje nad dodatkowym zwiększeniem wsparcia finansowego tego sektora produkcji zwierzęcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!