Amerykański Departament Rolnictwa wydał tymczasowe zarządzenie o podwyższeniu wyżej wymienionych opłat. Bedą one obejmować statki handlowe, ciężarówki, wagony kolejowe i samoloty przybywające do portów w na terytorium celnym USA.

Czy poskutkuje to wzrostem cen eksportowanych towarów żywnościowych? Narazie nie wiadomo. Nasz eksport Do Stanów Zjednoczonych nie jest znowu taki duży. Jak podaje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Waszyngtonie, na koniec marca 2009 r. Polska była 47 partnerem USA w eksporcie i 62 w imporcie, podczas gdy w tym samym okresie 2008 r. odpowiednio 43 i 62.

Obniżyła się sprzedaż polskich wyrobów spirytusowych o 46 procent. Być może przyczyną tego zjawiska może być ograniczenie konsumpcji najdroższych gatunków wódek - w tym segmencie, tzw. „premium”, sprzedawana jest znaczna część wódek z Polski - na rzecz gatunków tańszych oraz... silników turboodrzutowych. Dynamiczna sytuacja na rynku światowym przejawiająca się m.in. dużą fluktuacją cen surowców i kursów walutowych powoduje, że w strukturze naszego eksportu mogą zachodzić duże zmiany. Ambasada przewiduje stały spadek wksportu artykułów rolnych i wyrobów przemysłu spożywczego oraz nawozów sztucznych.

Źródło: WPHiI/farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!