Silne umocnienie się kontraktów na zboża i oleiste miało miejsce zwłaszcza za oceanem. Kukurydza i pszenica na CBOT umocniły się aż o 6,6 i 8 proc., co doprowadziło ich notowania do poziomu sprzed ponad 2 tygodni. Mniejsze od zmian za oceanem były wzrosty na rynku europejskim, gdzie zboża potaniały od 2,6 do 4,2 proc.

Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Podczas wtorkowej sesji kontrakt grudniowy wzmocnił swoje notowania o 6,6 proc. , wobec czego na zamknięciu dnia trzeba było za niego zapłacić 254 usd/tonę. Było to o 15,75 dolarów więcej niż poprzedniego dnia.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania wzbiły się w górę o 8 proc. (18 usd/t), doprowadzając cenę ziarna do poziomu 242,9 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt grudniowy zamknął wczorajszą sesję na poziomie o 4 proc. wyższym w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Cena nasion wzrosła o 17,5 usd za tonę do 450,4 usd.

Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował we wtorek 2,6 proc. zysk. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 188,75 euro, czyli 4,75 euro więcej niż w poniedziałek.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył wczorajszą sesję ceną o 4,2 proc. wyższą niż poprzedniego dnia, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 191,75 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował podczas wtorkowej sesji wzrost rzędu 1,5 proc. (6,5 euro/tonę) doprowadzając cenę nasion do poziomu 437,25 euro/tonę.

Podobał się artykuł? Podziel się!