PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na świecie mniej pszenicy, więcej zbóż paszowych

Na świecie mniej pszenicy, więcej zbóż paszowych

Prognozowany bilans pszenicy na świecie staje się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej napięty. W czerwcowym raporcie USDA po raz kolejny obniżył przewidywaną, światową produkcję pszenicy – z wcześniejszych 677,14 mln ton do 672,06 mln ton. Jest to już o 22 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie.Jak informuje FAMMU/FAPA, zredukowano również prognozę zapasów końcowych pszenicy – z 188,13 mln ton do 185,76 mln ton. Negatywnych korekt dokonano przede wszystkim dla Unii Europejskiej i Rosji (aż o 3 mln ton do 53 mln ton), ze względu na skutki suszy. Spodziewane zbiory w Australii nie uległy zmianie – nadal 26 mln ton, chociaż ostatnie doniesienia z kontynentu australijskiego wskazują na możliwość redukcji prognoz. Oznaczałoby to jeszcze mniejszą produkcję pszenicy i znalazło odzwierciedlenie w umocnieniu się cen. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący sezon nie przyniesie zapowiadanych na początku roku znaczących spadków notowań pszenicy, a ceny pozostaną najprawdopodobniej na wysokim poziomie.

Odmiennie przedstawia się sytuacja w przypadku zbóż paszowych. Konieczność dokonania przesiewów po mroźnej zimie w Europie spowodowała wzrost areału zbóż gatunków paszowych, w tym przede wszystkim kukurydzy i jęczmienia. Kukurydzy powinno być pod dostatkiem i to pomimo utrzymywania się produkcji bioetanolu w USA na wysokim poziomie.

Dzięki zwiększonemu areałowi kukurydzy zbiory tego gatunku w skali świata przewidywane są aż na 949,9 mln ton wobec 945,8 mln ton w poprzedniej prognozie i 873 mln ton sezon wcześniej. Zapasy kukurydzy na koniec sezonu przewidywane są na 155,7 mln ton wobec 152,3 mln ton w prognozie z maja br. i poziomu początkowego w wysokości 129,2 mln ton. W przyszłym sezonie 2012/’13 - wzrost zapasów kukurydzy powinien znaleźć odzwierciedlenie w spadku cen i to pomimo utrzymywania się zużycia tego gatunku na wysokim poziomie (w tym na cele energetyczne). Jak dotąd  jednak kurczące się zapasy i niepokoje o przebieg warunków pogodowych w kluczowych rejonach upraw kukurydzy w Stanach znajdują odzwierciedlenie w utrzymywaniu się wysokich cen tego gatunku na amerykańskim rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • waldi33b 2012-06-23 00:04:06
    często spotykam się z rolnikami niemieckimi i oni również uważają znaczny spadek zbiorów pszenicy ozimej , to wszystko wpływa na wysoki skok cen pszenicy której przewiduję w granicach 100-120 zł za kwintal
  • jarki 2012-06-20 18:05:48
    zbóż paszowych też nie będzie, ponieważ przesiewy to nigdy nie to co było{ozime} poza tym susza i zimno zrobiły swoje i tego rośliny już nie odbudują
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!