W 2014 roku dochód netto farm wyniesie 95,8 mld dolarów zamiast przewidywanych ponad 130 mld dolarów - ocenia amerykański departament rolnictwa (USDA).

Prognozy dotyczące zarobków w rolnictwie są najgorsze od 2010 roku. Powodem są niższe ceny, jakie dostają rolnicy za zboże i niższe dopłaty rządowe dla rolników.

Rachunki za zboże spadną w tym roku o ponad 12 proc., co w przypadku producentów kukurydzy oznacza spadek przychodów o 11 mld dolarów, a u producentów soi - o 6 mld dolarów.

Zyskają za to farmy nastawione na produkcję zwierzęca, głównie dzięki wzrostowi cen mleka.

Zgodnie z ustawą rolną 2014, w tym roku wyeliminowane zostaną płatności bezpośrednie. Przewiduje się, że ogólne dopłaty rządowe zmaleją o 45 proc. Dobrą wiadomością dla rolników jest spadek kosztów produkcji.

Przeciętne amerykańskie gospodarstwo rolne będzie miało przychód na poziomie 68 132 dolary (ok. 206 tys. zł). Jak wskazuje raport USDA, definicja rolnika jest bardzo szeroka i wiele farm nie osiąga zysku.

Statystycznie strata na gospodarstwo rolne wyniesie ponad 2,5 tys. dolarów. USDA przypomina, że większość gospodarstw rolnych osiąga przychody z działalności pozarolniczej. W 2014 roku statystyczna farma zarobi w ten sposób prawie 62,6 tys. dolarów (ok. 189 tys. zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!