Około 30 przedsiębiorców z Polski przyjechało z prezydentem Bronisławem Komorowskim do Arabii Saudyjskiej, aby promować swoje produkty; w niedzielę wzięli udział w polsko-saudyjskim Forum Biznesu.

W spotkaniach biznesowych uczestniczyli przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw, zainteresowanych współpracą z partnerami w regionie arabskim, m.in. z branży: budowlanej, chemicznej, transportowej, spożywczej, firm związanych z produkcją energii odnawialnej oraz przedstawicieli firm produkujących produkty luksusowe.

W poniedziałek misja gospodarcza przenosi się do Kataru, a we wtorek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Część firm szuka na razie kontaktów biznesowych; ekspansję planują na później - po zapoznaniu się ze specyfiką rynków arabskich.

Przemysław Jasiński z firmy Jabłuszko powiedział, że głównym celem jego przyjazdu do Arabii Saudyjskiej jest nawiązanie kontaktów, oraz poznanie nowego rynku. - Jabłka europejskie cieszą się tu dobrą opinią, to uznana marka, dlatego szansa na współpracę jest duża - ocenił.

- Sytuacja w tym sezonie na świecie w branży owocowej jest bardzo skomplikowana, nie możemy zamykać się na Europę, szukamy dróg ekspansji. Przekonamy Saudyjczyków, że nasze jabłka nie są gorsze niż jabłka z Ameryki Północnej - podkreślił.

Kolejnym produktem, którym polskie przedsiębiorstwa chcą zdobyć rynek saudyjski jest... sękacz. Prezes cukierni Zaniewicz, Anna Zaniewicz-Klimiuk powiedziała, że chce sprzedawać na Bliskim Wschodzie najpiękniejsze i najbardziej reprezentatywne polskie ciasto, czyli tradycyjnego sękacza.

- Arabia Saudyjska, to kraj w którym wymagana jest kontynuacja działań, nikt po pierwszym spotkaniu nie złoży zamówień, szczególnie na produkty, który są zupełnie nieznane na tym rynku. Ale walczymy, szukamy partnera - zapewniła Zaniewicz-Klimiuk.

Obroty Polski i Arabii Saudyjskiej w 2012 roku, to 622,71 mln dolarów: eksport - 349,33 mln USD, import - 209,92 mln USD.

Główne pozycje w polskim eksporcie do Arabii Saudyjskiej, to pojazdy, jednostki pływające, urządzenia elektryczne, gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe, tytoń, tworzywa sztuczne, wyroby z kauczuku, czy zwierzęta żywe. Główne towary w imporcie z Arabii Saudyjskiej, to tworzywa sztuczne oraz produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pośrednich.

W ocenie ambasady RP w Rijadzie, istnieje możliwość zainteresowania inwestorów saudyjskich udziałem kapitałowym w planowanych inwestycjach sektora naftowo-gazowego w Polsce. Współpraca dwustronna mogłaby obejmować m.in. inwestycje w obiekty przerobu i dystrybucji produktów ropy naftowej i gazu naturalnego oraz usługi w zakresie poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (m.in. wiercenia), budowę obiektów wydobywczych, linii przesyłowych i dystrybucyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!